דלטפרין

דלטפרין ככל הנראה אינו מונע סיבוכי היריון בנשים עם תרומבופיליה

לפי מחקר חדש, אין מקום לרשום הפרין קטן משקל מולקולרי לנשים הסובלות מתרומבופיליה כטיפול מונע סביב היריון

07.08.2014, 10:33

הפרעות תרומבופיליה מעלות את הסיכון לפקקת ורידית תסחיפית (VTE) הקשורה בהיריון, את הסיכון לאובדן ההיריון וכן את הסיכון לסיבוכים הקשורים בשלייה: רעלת היריון חמורה, עובר קטן לגילו (SGA) והיפרדות שלייה.

במחקר הנוכחי נבדקה השפעתו של דלטפרין (הפרין קטן משקל מולקולרי; LMWH) על תוצאות ההיריון בנשים עם הפרעות טרומבופיליה.

המחקר נערך במתכונת פתוחת תווית. נשים עם הפרעות תרומבופיליה בסיכון גבוה ל- VTE, או שהיו להן בעבר סיבוכי היריון הקשורים בשלייה, הוקצו לקבלת דלטפרין מניעתי סביב היריון או לביקורת ללא טיפול. 36 מרכזים רפואיים מ-5 מדינות השתתפו במחקר. קרוב ל-300 נשים השתתפו במחקר, במשך 12 שנים.

בסך הכל, כ-18% מהמטופלות הגיעו לנקודת הסיום הראשונית של המחקר: VTE מאג'ורי או רעלת היריון חמורה או מוקדמת, ילוד קטן לגילו או אובדן היריון, ללא הבדל ניכר סטטיסטית בין הקבוצות. מנגד, דימומים מינוריים היו שכיחים יותר בקבוצת הטיפול (19.6%) לעומת הביקורת (9.2%); P=0.01.

לפי מחקר זה, טיפול פרופילקטי בהפרין קטן משקל מולקולרי סביב ההיריון לא הפחית סיבוכים בנשים עם תרומבופיליה בסיכון גבוה לסיבוכים. לדברי החוקרים, אין מקום לתת טיפול פרופילקטי כזה, אלא אם מחקרים בהמשך יוכיחו תועלת.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Rodger MA, Hague WM, Kingdom J, et al. Antepartum dalteparin versus no antepartum dalteparin for the prevention of pregnancy complications in pregnant women with thrombophilia (TIPPS): a multinational open-label randomised trial. Lancet. Early Online Publication 25th July 2014.

נושאים קשורים:  דלטפרין,  סיבוכים,  LMWH,  רעלת היריון,  היפרדות שלייה,  VTE,  היריון,  טרומבופיליה,  מחקרים
תגובות