מסנן לווריד הנבוב התחתון

השפעת מסנן לווריד הנבוב התחתון יחד עם נוגדי קרישה, לעומת נוגדי קרישה בלבד, על הסיכון לתסחיף ריאתי חוזר

מחקר מצא, כי מסנן לא הוריד את הסיכון לחזרת תסחיף ריאתי לאחר שלושה או שישה חודשים

03.06.2015, 09:12
פקקת ורידית (אילוסטרציה)
פקקת ורידית (אילוסטרציה)

למרות שקיים שימוש נרחב במסנן לווריד הנבוב התחתון יחד עם נוגדי קרישה בחולים עם פקקת ורידים חריפה, יחס הרווח-סיכון של טיפול זה אינו ברור.

מטרת החוקרים הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של טיפול בנוגדי קרישה יחד עם מסנן לווריד הנבוב התחתון הניתן להסרה לעומת טיפול בנוגדי קרישה בלבד במניעת תסחיף ראיתי חוזר, בחולים שעברו תסחיף ריאתי אקוטי והינם בעלי סיכון גבוה למקרה חוזר.

בוצע מחקר אקראי, מבוקר עם תווית גלויה, נקודת סיום סמויה (PREPIC2) ותקופת מעקב של שישה חודשים, בין אוגוסט 2006 לינואר 2013 ב-17 מרכזים רפואיים בצרפת. חולים מאושפזים עם תסחיף ראיתי חריף וסימפטומטי הקשורה בקריש בגפיים התחתונות ובעלי קריטריון חומרה אחד לפחות, חולקו באופן אקראי לקבלת השתלת מסנן בווריד הנבוב התחתון (קבוצת מסנן; n=200) או לקבלת טיפול נוגד קרישה בלבד ללא מסנן (קבוצת ביקרות; n=199). כל המטופלים קיבלו טיפול בנוגדי קרישה למשך שישה חודשים.

הסרת המסנן של הוריד הנבוב התחתון תוכננה להיערך 3 חודשים לאחר ההשתלה. התוצאה העיקרית שנבדקה הייתה חזרה של תסחיף ריאתי סימפטומטי לאחר 3 חודשים. התוצאות המשניות שנבדקו כללו: תסחיף ראיתי חוזר לאחר שישה חודשים, פקקת וריד עמוק סימפטומטית, דימום רציני, מוות לאחר שלושה ושישה חודשים, וסיבוכים במסנן.

בקבוצת המסנן, המסנן הושתל בהצלחה ב-193 חולים, והוסר כמתוכנן מ-153 חולים מתוך 164 חולים בהם בוצע ניסיון להסרה. לאחר שלושה חודשים, תסחיף ריאתי חוזר התרחש בשישה מטופלים מקבוצת המסנן (3%, כולם גרמו לתמותה) ובשלושה מטופלים בקבוצת הביקורת (1.5%, מתוכם 2 פטאליים) [סיכון יחסי עם המסנן 2.00 ; רווח סמך 95%: 7.89-0.51; p=0.50]. התוצאות היו זהות לאחר שישה חודשים. לא נמצא הבדל בין הקבוצות באף אחת מהתוצאות המשניות האחרות. פקקת של המסנן התרחשה ב-3 מטופלים.

החוקרים מסכמים כי בקרב מטופלים מאושפזים שעברו תסחיף ריאתי חריף, השימוש במסנן לווריד הנבוב התחתון יחד עם טיפול בנוגדי קרישה לא הוריד את הסיכון לחזרה של תסחיף ריאתי נוסף לאחר 3 חודשים, בהשוואה לטיפול בנוגדי קרישה בלבד. ממצאים אלו אינם תומכים בשימוש במסנן מסוג זה במטופלים היכולים לקבל טיפול בנוגדי קרישה.

מקור:
Mismetti, P., Laporte, S., Pellerin, O., & et al. (2015). Effect of a retrievable inferior vena cava filter plus anticoagulation vs anticoagulation alone on risk of recurrent pulmonary embolism: A randomized clinical trial. JAMA, 313(16), 1627-1635. doi: 10.1001/jama.2015.3780

נושאים קשורים:  מסנן לווריד הנבוב התחתון,  תסחיף ריאתי,  פקקת ורידים עמוקה,  מחקרים,  טיפול נוגד קרישה
תגובות