אלצהיימר

גורמי הגנה מהצטברות אמילואיד וממחלת האלצהיימר בקרב קשישים

חוקרים מצאו, כי "הזקנות מצטיינת", כלומר ללא פתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר, עשויה להיות אפשרית עם מספר גדול של גורמים מגנים לאורך החיים

19.04.2017, 09:33
הצטברות אמילואיד במוח (צילום: אילוסטרציה)

בעוד שאמילואיד (Amyloid) וניוון מוחי נצפים ביחד בפתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר, הגורמים המשפיעים על האמילואיד והניוון המוחי עשויים להיות שונים. הגנה מהגורמים הפתופיזיולוגים של מחלת אלצהיימר עשויה להיות חשובה עבור הזדקנות ללא דמנציה.

מחקר חדש בוצע במטרה לזהות את הגורמים המגנים המשולבים והעצמאיים לאמילואיד וניוון מוחי בדפוס מחלת אלצהיימר במדגם מבוסס אוכלוסייה, ולבחון את ההיפותזות ש"מזדקנים מצטיינים" בגיל מתקדם לא סובלים מהפתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר בגלל שיש להם גורמים מגנים מאמילואיד ומניוון מוחי.

המחקר היה מחקר עוקבה שכלל אנליזה פרוספקטיבית של 942 קשישים (גילאים 70 עד 90) שביצעו MRI ו-Pittsburgh compound B–positron emission tomography scans ונכללו במחקר ההזדקנות של Mayo clinic, מחקר אורך מבוסס אוכלוסייה הבודק הזדקנות קוגניטיבית. כ"מזדקנים מצטיינים" הוגדרו אלו ללא פתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר, בגיל 85 ומעלה, וללא עדות משמעותית לפתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר.

הוערכו גורמים מנבאים כולל דמוגרפיה, APOE, העשרה אינטלקטואלית, גורמי סיכון באמצע החיים (חוסר בפעילות גופנית, השמנה, עישון, סוכרת, יתר לחץ דם ודיסלפידמיה) ומספר כולל של מצבים לבביים ומטבוליים בחיים המאוחרים. נעשה שימוש ברגרסיה לינארית רב משתנים על מנת לזהות גורמים מגנים משולבים ועצמאיים לאמילואיד וניוון מוחי בדפוס של מחלת אלצהיימר.

על ידי שימוש בתת אוכלוסייה של קשישים בגיל 85 ומעלה, בוצעו הערכות Cohen d–based effect size להשוות חוזק כמותי של כל גורם מנבא בתרומתם ל"הזדקנות מצטיינת".

המשתתפים במחקר כללו 423 (45%) נשים וגיל ממוצע של 79.7 (5.9) שנים. מלבד לדמוגרפיה ולגנוטיפ APOE, רק דיסלפידמיה באמצע החיים הייתה קשורה עם משקעי אמילואיד. השמנה, עישון, סוכרת, יתר לחץ דם ומצבים לבביים ומטבוליים - אבל לא העשרה אינטלקטואלית - היו קשורים עם יותר ניוון מוחי בדפוס של מחלת אלצהיימר.

בקרב המדגם של בין 85 ומעלה, תוצאות ה-Cohen d הראו השפעה קטנה עד בינונית (גודל ההשפעה >0.2) של מספר משתנים מלבד ניקוד עבודה ויתר לחץ דם, בניבוי של "הזדקנות מצטיינת" ללא פתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר.

מסקנת החוקרים הייתה, כי הגורמים המגנים המשפיעים על הצטברות אמילואיד וניוון מוחי בדפוס מחלת אלצהיימר הינם שונים. "הזקנות מצטיינת" ללא פתופיזיולוגיה של מחלת אלצהיימר עשויה להיות אפשרית עם מספר גדול יותר של גורמים מגנים לאורך החיים, אבל יש צורך במחקרים נוספים.

מקור:
Vemuri P, Knopman DS, Lesnick TG, Przybelski SA, Mielke MM, Graff-Radford J, Murray ME, Roberts RO, Vassilaki M, Lowe VJ, Machulda MM, Jones DT, Petersen RC, Jack CR. Evaluation of Amyloid Protective Factors and Alzheimer Disease Neurodegeneration Protective Factors in Elderly Individuals. JAMA Neurol. Published online April 17, 2017. doi:10.1001/jamaneurol.2017.0244

נושאים קשורים:  אלצהיימר,  מחלת אלצהיימר,  דמנציה,  שיטיון,  AD,  ניוון מוחי,  אמילואיד,  מחקרים
תגובות