שחמת

מנבאים קרדיווסקולאריים של תמותה במטופלים עם שחמת הכבד

במחקר חדש שעקב אחרי מטופלים עם שחמת הכבד במשך 6 שנים לפחות נמצא שמבין הפרמטרים הקרדיווסקולאריים שנבדקו, הגדלה של העלייה השמאלית, קצב לב ו- E / è מוגברים, ולחץ דם ממוצע נמוך היו מנבאים בלתי-תלויים של תמותה

02.10.2018, 14:50
שחמת הכבד. הדמיה: שאטרסטוק

קרדיומיופתיה שחמתית קשורה לתוצאות גרועות בחולי שחמת הכבד. במחקר חדש שנערך ב-University of Padua בפדואה, איטליה, ביקשו החוקרים לחקור האם שינויים מורפולוגיים ותפקודיים קרדיאליים תת-קליניים יכולים להשפיע על ההישרדות של מטופלים עם שחמת הכבד במהלך תקופת המעקב.

קבוצה של מטופלים עם שחמת ללא רקע של מחלות קרדיווסקולאריות או ריאתיות עברו בדיקת אקוקרדיוגרפיה סטנדרטית ואקוקרדיוגרפית דופלר של רקמת הלב על מנת להעריך את הגיאומטריה של החדר השמאלי, את התפקוד הסיסטולי/דיאסטולי ואת הפרמטרים ההמודינמיים העיקריים.

לאחר הערכה ראשונית, עקבו החוקרים אחר 115 מטופלים עם שחמת הכבד למשך 6 שנים לפחות. במהלך תקופת המעקב 54 חולים נפטרו (47%). באנליזה חד-משתנית, גיל, שטח פני הגוף (body surface area, יBSA),יModel for End-Stage Liver Diseaseי(MELD), לחץ דם עורקי ממוצע, קצב לב, אינדקס לב, אינדקס של התנגדות וסקולרית סיסטמית, והיחס של מהירות המילוי המוקדם דרך המסתם המיטרלי בדופלר למהירות הטבעת המיטרלית בשלב הדיאסטולי המוקדם בדופלר של רקמת הלב (יחס E / è) היו קשורים לסיכון מוגבר לתמותה. בניתוח רגרסיה של סיכון מסוג קוקס שכלל גורמים אלו וגורמים חשובים משוערים אחרים (אך לא MELD), גיל מבוגר (P = 0.04), ממדים מוגדלים של העלייה השמאלית (P = 0.005) ו-BSA נמוך יותר (P = 0.03)  היו המנבאים החזקים ביותר לתמותה.

כאשר MELD נכלל בניתוח, המנבאים העיקריים היו MELD, גיל ו-BSA. באנליזה רב-משתנית שכללה פרמטרים קרדיווסקולאריים בלבד, E / è י(p=0.003) וקצב לב מוגברים (P = 0.03), ולחץ הדם ממוצע נמוך (P = 0.01) נמצאו קשורים באופן מובהק לפרוגנוזה גרועה.

החוקרים מסכמים שבקבוצה גדולה של חולים עם שחמת הכבד ואחרי מעקב ממושך, MELD, גיל, ו-BSA היו המנבאים העיקריים של תמותה; מבין הפרמטרים הקרדיווסקולאריים, הגדלה של העלייה השמאלית, קצב לב ו-E / è מוגברים, ולחץ הדם ממוצע נמוך היו מנבאים בלתי-תלויים של תמותה.

מקור:

Cesari, M. , Frigo, A. C., Tonon, M. and Angeli, P. (2018), Cardiovascular predictors of death in patients with cirrhosis. Hepatology, 68: 215-223. doi:10.1002/hep.29520

נושאים קשורים:  שחמת,  אקוקרדיוגרפיה,  קרדיווסקולרי,  מחקרים
תגובות