חדשות

השתלת מסתם אורטאלי במנח לב הפוך בוצעה לראשונה בישראל

צוות מערך הלב של המרכז הרפואי פדה-פוריה ביצע לראשונה בישראל השתלת מסתם אורטאלי בלב הפוך - TAVI in Dextrocardia

המסתם האורטאלי במנח הפוך כפי שקיים בדקסטרוקרדיה. צילום: "פדה-פוריה"

ביחידת צנתורי הלב במרכז הרפואי פדה-פוריה בוצעה בשבוע שעבר, לראשונה בישראל, פרוצדורה מורכבת ונדירה של השתלת TAVI באמצעות צנתור. המיוחד בהליך הזה היה שהוא נעשה בחולה עם מום מולד של מנח לב הפוך.

את ההליך ביצעו ד"ר פביו קוזניץ, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיווסקולרי וד"ר גבי אלבז, קרדיולוגית בכירה ביחידה.

המטופל, בן 76, הגיע למערך הלב כשהוא סובל ממקרים חוזרים של קוצר נשימה ואיבוד הכרה. בשל מצבו הבריאותי שאיננו מאפשר ניתוח, הוחלט לבצע השתלת TAVI בצנתור. לא מדובר במקרה רגיל אלא, ככל הידוע, באחד המקרים הנדירים בעולם של השתלת מסתם בלב במנח הפוך.

ד"ר אלבז הסבירה: "דקסטרוקרדיה (Dextrocardia) הוא מום מולד נדיר של מנח הלב. מאחר שזה מקרה נדיר של מנח לב הפוך, המשמעות היא שכל ההשתלה היא למעשה הפוכה, וכזו נעשתה בעולם רק במספר מקרים בודדים וככל הידוע גם בפעם הראשונה בישראל.

"לשם הביצוע המוצלח של TAVI in Dextrocardia נדרשה הערכה הדמייתית קפדנית בדבר מיקום מדורי הלב וכלי הדם הגדולים. מאחר שההשתלה נעשתה ההפך ממה שאנחנו מכירים ורגילים, לאורך כל הפעולה השתמשנו בהדמיה כפי שהיא ומדי פעם הפכנו אותה לכמה שניות".

נושאים קשורים:  דקסטרוקרדיה,  פרוצדורת TAVI,  מנח לב הפוך,  TAVI in Dextrocardia,  ד"ר פביו קוזניץ,  ד"ר גבי אלבז,  חדשות,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה
תגובות