חדשות

חוקרים מ"פוריה" מצאו הסבר לתחלואה הלבבית המוגברת בחולי דלקת פרקים

במחקר נתגלה פגם בתפקוד תאי הגזע שאמורים לתקן כלי דם פגועים ולתחזק את שיווי המשקל התורם לתפקוד כלי דם תקין בלב

פרופ' ארנון בלום (צילום: "פוריה")
פרופ' ארנון בלום, הממונה על מחקר ואקדמיה ב"פוריה". "כיווני מחשבה לעתיד" (צילום: "פוריה")

בעבודת מחקר שהוביל ד"ר מוחמד עדוי, מנהל שירות הראומטולוגיה במרכז הרפואי פדה-פוריה, נמצא קשר בין דלקת פרקים לבין תחלואה ותמותה מוקדמת מהתקף לב בקרב חולים אלה. במחקר נתגלה מנגנון הקשור לתאי הגזע שאמורים לייצר כלי דם ולתקן כלי דם שניזוקו. תאי גזע אלה פגומים בחולים עם דלקת פרקים.

פרופ' ארנון בלום, הממונה על מחקר ואקדמיה במרכז הרפואי ב"פוריה", הסביר: "החידוש הוא שמצאנו הסבר לתחלואה הלבבית המוגברת בחולים עם דלקת פרקים. מצאנו שיש פגם בתפקוד תאי הגזע שאמורים לתקן כלי דם פגועים ולתחזק את שיווי המשקל התורם לתפקוד כלי דם תקין בלב.

"מסתבר שחולים עם דלקת פרקים סובלים מפגם בתפקוד כלי הדם. מקורו באי יכולת ייצור תאי גזע של כלי הדם. חוסר יכולת זה גורר חוסר יכולת תיקון של כלי הדם שנפגעו בתהליך מואץ של דלקת ממושכת. לכן, קיימת תמותה מוגברת מהתקף לב בגיל צעיר יחסית בקרב החולים בדלקת פרקים".

הגילוי, מעריך פרופ' בלום, "מעלה כיווני מחשבה לעתיד של ריפוי דלקת פרקים בגישה אחרת מזו הקיימת היום לגבי מחלות לב וכלי דם".

עבודת המחקר הוצגה לראשונה לפני כשבועיים בכנס הראומטולוגיה הבינלאומי, פרי שיתוף פעולה בין "פדה-פוריה" לבין המרכז הרפואי שיבא בתל השומר. זו הפעם השביעית שמתקיים כנס בנושאים אלה ולוקחים בו חלק רופאים וחוקרים מאיטליה.

את הכנס המוקדש כולו למחלות אוטואימוניות וראומטולוגיה יזמו פרופ' יהודה שיינפלד ופרופ' הווארד עמיטל, ראש המכון לחקר מחלות אוטואימוניות ב"שיבא". פרופ' בלום ניהל את ארגונו.

פרופ' בלום: "זה היה כנס חשוב שהתמקד במחלות האוטואימוניות זאבת, דלקת פרקים, מחלות קולגן שונות. המטרה באירוע זה היא חילופי מידע בין המרכזים הרפואיים השונים באיטליה ובארץ".

ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי פדה-פוריה: "הכנס הוא אחד התוצרים החשובים של שיתוף הפעולה הפורה שלנו עם 'שיבא'. המגמה שלנו היא לארח עוד כנסים בינלאומיים נבחרים כחלק מהפעילות לחיזוק המצוינות הרפואית, האקדמיה והמחקר בצפון הארץ".

נושאים קשורים:  פרופ' ארנון בלום,  ד"ר מוחמד עדוי,  המרכז הרפואי ע"ש "פדה" בפורייה,  פרופ' יהודה שיינפלד,  פרופ' הווארד עמיטל,  מחלות אוטאימוניות,  חדשות
תגובות