סוכרת סוג 2

ליפוקסינים מגנים מפני דלקת בטרשת עורקים הקשורה בסוכרת

מחקר זה שבוצע בעכברים ו-ex vivo הדגים כי ליפוקסין A4 יכול להיות בעל פוטנציאל טיפולי בהקשר של סיבוכים וסקולריים של סוכרת

04.02.2019, 15:35
טרשת עורקים (איור: אילוסטרציה)
טרשת עורקים (איור: אילוסטרציה)

ישנן ראיות גוברות כי פגמים ברזולוציה של תהליכי דלקת גורמים לפגיעות יתר להתפתחותן של מחלות דלקתיות כרוניות ובכלל זה סיבוכי סוכרת כדוגמת טרשת עורקים מואצת. הרזולוציה של דלקת מבוקרת באופן דינמי על ידי יצור של מודולטורים אנדוגניים של דלקת ובכלל זה ליפוקסין A4.

בעבודה זו החוקרים בחנו את הפוטנציאל הטיפולי של ליפוקסין A4 ואנלוג סינטטי (Benzo-LXA4) בהיבט מודולציה של סיבוכי דלקת. העבודה בוצעה בעכברים עם מחיקת ApoE ורקמת פלאק קרוטידי אנושית ex vivo.

החוקרים מצאו כי ההתפתחות של פלאקים אאורטליים הנגרמים על ידי סוכרת והתגובה הדלקתית של הרקמה האאורטלית ובכלל זה הביטוי של vcam-1, mcp-1, il-6 ו-il-1β הוחלשו באופן מובהק על ידי ליפוקסין A4 ו-Benzo-LXA4 בעכברים. בנוסף, בעכברים עם טרשת מאומתת, הטיפול עם ליפוקסין במשך שישה שבועות אשר הותחל 10 שבועות לאחר הופעת סוכרת הוביל להפחתה מובהקת בהתפתחות פלאק בקשת ההאורטה. פרופיל סקרוטום של פלאק קרוטידי הומני אשר טופל עם ליפוקסין הדגים שינויים בשחרור ציטוקינים פרו-דלקתיים ובכלל זה TNF-α ואינטרלאוקין 1β. ליפוקסין עיכב פרוליפרציה ונדידה של תאי שריר חלק המשופעלת על ידי פקטור גדילה קשור בטסיות ודלקת בתאי אנדותל.

החוקרים מסכמים כי ליפוקסין יכול להיות בעל פוטנציאל טיפולי בהקשר של סיבוכים וסקולריים של סוכרת.

מקור: 

Brennan, E.P. et al (2018). Diabetes. 67(12), 2657

 

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  סיכון קרדיווסקולרי,  ליפוקסין,  מחקרים
תגובות