זאבת

סמנים לבביים חריגים במטופלות עם זאבת – האם יש קשר לטיפול נגד מלריה?

לכ-10% מחולי הזאבת שלא ידועים כסובלים ממחלה לבבית או יתר לחץ דם ריאתי יש סמנים לבביים מוגברים. שליש מחולים אלו אובחנו עם מחלה של שריר הלב (Cardiomyopathy) הקשורה בטיפול ארוך טווח בתרופות כנגד מלריה

מעורבות לבבית בזאבת (Systemic Lupus Erythematosus) לרוב אינה מאובחנת בשלבי המחלה המוקדמים. ייתכן שסמנים לבביים ספציפים יוכלו לאתר חולים בסיכון. החוקרים בדקו את ההיארעות והגורמים הנלווים לנוכחות של סמנים אלו בקרב חולי זאבת. הסמנים שנאספו הם Brain Natriuretic Peptideי(BNP) ו-Cardiac Troponin Iי(CtnI) שנמדדו במקביל ב-151 חולים עוקבים ללא עבר של מחלת לב או לחץ דם ריאתי (Pulmonary Arterial Hypertension – PAH). לאף אחד מהחולים לא היה ECG שיכול להעיד על אירוע כלילי חריף. השוואות חתך (Cross-Sectional) ואנליזות לרגרסיה לוגיסטית בוצעו. מטופלים עם סמנים חריגים עברו בירור מפורט על מנת לאתר את ההפרעה.

ל-16 מטופלים (16/151, 10.6%) היה BNP מוגבר ולתשעה מאלו היה גם cTnI מוגבר. בהשוואה למטופלים עם סמנים בגדר הרגיל, מטופלים אלו היו מבוגרים יותר, חולים בזאבת ומטופלים בתרופות כנגד מלריה במשך זמן רב יותר ועם רמות CPK מוגברות באופן קבוע. אנליזה רב-משתנית הראתה שטיפול ממושך בתרופות כנגד מלריה (מעל 5.6 שנים) ורמות CPK מוגברות באופן קבוע מהווים גורמים מנבאים לסמנים לבביים מוגברים. שישה מטופלים אובחנו עם מחלה של שריר הלב (Cardiomyopathy) הקשורה לטיפול בתרופות כנגד מלריה (2 מתוכם עם אבחנה ודאית המבוססת על ביופסיה והיתר עם אבחנה משוערת המבוססת על MRI ושלילת גורמים אחרים). בשישה מטופלים נראתה עלייה של BNP ושל cTnI. סיבות אחרות לעליית הסמנים נמצאו בחמישה חולים אחרים ובשאר לא נמצאה אבחנה ודאית.

מקור: 

Tselios K. et al (2018). The Journal of Rheumatology January 2019, 46 (1) 64-69;

נושאים קשורים:  זאבת,  תרופות נגד מלריה,  סמנים לבביים,  מחקרים
תגובות