מגזין

פרופיל רפואי: ד"ר איברהים מרעי, מנהל היחידה להפרעות קצב ב"פדה-פוריה"

הוא נוסע מדי יום מביתו בקלנסווה שעה ורבע כדי להגיע לבית החולים שליד טבריה, אבל הסיפוק מהעבודה מגמד עבורו כל קושי. הוא מאמין בשיתוף פעולה מלא של מצנתרים ואלקטרופיזיולוגים וחולם להקים מרפאה לטיפול בהפרעות קצב תורשתיות

קשה לפספס את הניצוץ בעיניו של ד"ר איברהים מרעי, מנהל היחידה להפרעות קצב ב"פדה-פוריה", כשהוא מספר על פעולות צריבה של טכיקרדיה חדרית - ביצוע פעולות של צריבה ואבלציה פשוט "עושה לו את זה". לדבריו, אלה הם החולים הקשים ביותר והפעולות המורכבות ביותר, שמצריכות עבודה משותפת של מנתחי הלב, מומחה לספיקה, צוות הדמיה, צוות אלקטרופיזיולוגיה. "פעולה מורכבת כזו יכולה להתבצע רק במרכזים רפואיים שבהם יש את כל הצוותים והמערך הגדול והמורכב הזה. גם הוצאת אלקטרודות היא עוד דוגמה לפעולות המורכבות שרק המרכזים הרפואיים הגדולים עושים – ואנחנו ביניהם", הוא מסביר.

ד"ר מרעי, בן 46, נשוי ואב לשלושה ילדים, מתגורר בקלנסווה. הוא הגיע למרכז הרפואי פדה-פוריה לפני שלוש שנים. "רציתי מקום שאוכל לעשות בו מה שחלמתי לעשות. רציתי לבנות יחידה שבה מבוצעות כל הפעולות המורכבות. הבנתי משיחות עם פרופ' עופר אמיר, מנהל המערך הקרדיווסקולרי, שפה יש פוטנציאל ענק להתפתח ולקדם את השירות, ואני מרגיש שאני מתחיל להגשים את החלום - הגענו כבר לרמה גבוהה מאוד ואנחנו ממשיכים לפרוץ קדימה בקצב מהיר.

"כל טכנולוגיה חדשה שמפתחים בעולם, אנחנו ישר רוכשים ומביאים לפה, זה בכלל לא טריוויאלי, הוא אומר ומוסיף: "יש לי עוד חלומות, אני רוצה לפתח עוד שירותים רפואיים, כמו לדוגמה מרפאה לטיפול בהפרעות קצב תורשתיות. אני מאמין שאנחנו נהפוך למרכז-על בתחום האלקטרופיזיולוגיה ויפנו אלינו מטופלים עם בעיות  מורכבות מכל אזור הצפון. זה תהליך, אבל זה כבר קורה וזה ילך ויגבר. מעבר לכך, אני מאמין שבעתיד אנחנו גם נכשיר רופאים בתחום הפרעות קצב".

בית החולים שבו הוא עובד קצת מרוחק מביתו. "זו נסיעה של שעה ורבע לכל כיוון עבורי, אבל הסיפוק שאני מקבל פה מגמד כל קושי. נכון, לפעמים אני מגיע הביתה בעשר בלילה, ולמחרת אני כבר חוזר לפה בשבע בבוקר, אבל אני לא מרגיש את הקושי. יש הרבה סיפוק ויש המון תמיכה מצד כל הצוות במערך הלב ובהנהלת בית החולים", מעיד ד"ר מרעי. "בבתי חולים גדולים משלנו, כל הזמן שואלים אותי איך אני מצליח להביא את הציוד המתקדם ביותר – אנחנו מרגישים שהנהלת המרכז הרפואי עושה הכל כדי שמערך הלב שלנו יהיה בקדמת הרפואה בישראל".

מדוע בחרת בתחום הזה?

"אני אוהב לקרוא ספרי מדע פופולרי עוד מהילדות, והאמת היא שחלמתי להיות פיזיקאי. במשפחה לחצו עלי ללכת לכיוון רפואה ואני לא מתחרט על זה כי בסוף הגעתי לאלקטרופיזיולוגיה - תחום שמשלב את כל מה שרציתי, טכנולוגיה ברמה גבוהה ורפואה.

"כשסיימתי תיכון והייתי צריך לבחור כיוון, הגעתי לטכניון להירשם להנדסת חשמל. המזכירה ברישום ציינה שיש לי ציוני בגרות ופסיכומטרי גבוהים  והציעה לי להירשם לרפואה. נרשמתי לשני החוגים וככה הגעתי לרפואה. ההורים שלי היו פשוט מאושרים, איזה הורה לא רוצה שהבן שלו יהיה רופא? אבל אני לא חושב שאני אלחץ על הילדים שלי לבחור ברפואה. הבן שלי רוצה ללמוד הנדסת תוכנה ואין לי בעיה עם זה. כדי ללמוד רפואה צריך יכולת התמדה והקרבה. המקצוע הזה מתאים לאנשים מאוד מסוימים ומיוחדים. הילדים שלי רואים כמה שעות אני עובד ומה אני מקריב. לא נראה לי שזה מדבר אליהם".

מי המודל מודל לחיקוי שלך?

"פרופ' מיכאל גליקסון היה מנהל יחידת האלקטרופיזיולוגיה שבה התמחיתי והוא אחד האלקטרופיזיולוגים הטובים בארץ ולעניות דעתי גם בעולם. יש לו יכולת ניהול מדהימה, הוא יודע לקדם ולסייע בהתפתחות של הרופאים שעובדים איתו, הוא חוקר ברמה גבוהה מאוד. כיום הוא מנהל המערך הקרדיולוגי ב'שערי צדק'. למדתי ממנו הרבה, גם היום אני מתייעץ איתו ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק".

ספר בבקשה על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים? 

"לפני כשנתיים היה לנו חולה בן 80 שאושפז אצלנו באופן דחוף בשל הפרעת קצב מסכנת חיים. החלטנו לבצע את הפעולה למרות הסיכון הרב. הפעולה המורכבת נמשכה תשע שעות, השתמשנו באקמו - מכונת לב-ריאה ויחד עם מנתחי הלב וצוות של עשרה רופאים, הצלחנו לחסל את כל מוקדי ההפרעות, והיו הרבה. לשמחתי הרבה, החולה השתחרר הביתה וחזר לתפקוד רגיל. זו היתה פעולה מורכבת וממושכת מאוד שהצריכה צוות גדול".

מהו המוטו שלך בעבודה?

"סוד ההצלחה הוא עבודת צוות. חשובה לי עבודת צוות בתוך היחידה וגם עם צוותים ויחידות אחרות במערך הלב. רק כך נוכל להתקדם ולהצליח. יש בתי חולים שבהם המצנתרים לא משתפים פעולה עם האלקטרופיזיולוגים, כל יחידה פועלת ללא שיתוף. אצלנו יש דגש על עבודה משותפת בראייה כוללת".

לסיום, מה אתה אוהב לעשות בזמנך הפנוי?  

"זה לא סוד שאין לי זמן פנוי, אני בבית החולים כל השבוע וגם כשאני לא בבית החולים, אני מעודכן כל הזמן לגבי מה שקורה ביחידה ובמערך הלב. בשעות הפנויות שיש לי אני מנסה לבלות זמן איכות עם הילדים - רימה (14.5), כארים (12.5) וריאן (8.5). אשתי מורה, אבל בגלל כל העומס בעבודה שלי, היא מנהלת את הכל בבית".

נושאים קשורים:  ד"ר איברהים מרעי,  פדה פוריה,  אלקטרופיזיולוגיה,  הפרעות קצב,  פרופ' מיכאל גליקסון,  חדשות,  מגזין
תגובות
 
11.04.2019, 22:10

בהצלחה!

12.04.2019, 08:23

כל הכבוד לך , יישר כוח . המשך הצלחות

12.04.2019, 10:32

בהצלחה

12.04.2019, 16:17

כל הכבוד ..בהצלחה

12.04.2019, 16:52

ישר כח והשמים הם הגבול,כל הכבוד אח שלי

אנונימי/ת
12.04.2019, 18:54

כל הכבוד המשך ישר כוח

כמי שליווה את ד"ר מרעי מההתמחות בפנימית ובקרדיולוגיה אין לי ספק שהבחור יצליח ואני מאחל לו המון כיף והתגשמות השאיפות!!!

אנונימי/ת
14.04.2019, 06:52

יישר כח!

16.04.2019, 21:31

עבודה מכל הלב עם אהבה לקידום הידע והרפואה.בהצלחה עם הרבה כבוד.

גאווה גדולה
כל הכבווווווד
ובהצלחה
דר פאוזי מואסי

28.04.2019, 19:58

כל הכבוד ד״ר אברהים מרעי.. גאווה גדולה!
עלה והצליח!

08.05.2019, 11:42

חובה לשדרג, להרחיב ולהגדיל במידי ( ! ) את השירות הרפואי לתושבי הגליל ורמת הגולן. לא יתכן המשך ההפקרות וההתעלמות הממושכות מהצרכים של שירות רפואי זמין מידית וקרוב לתושבים אלה.