לייב מה - ADA

סיקור חי ובלעדי לדוקטורס אונלי מה-ADA: חדשות היום הראשון

מערכת דוקטורס אונלי מסקרת את האירועים המרכזיים מכנס איגוד רופאי הסוכרת האמריקאי, בבלוג חי שמתעדכן על ידי רופאים ישראלים שמשתתפים בכינוס. הבלוג בחסות בלתי תלויה של חברת נובונרדיסק

לדיווחי היום השני ל-ADA

01:59: ד"ר ברכה דגן
עבודה שפורסמה ב2019 הראתה הפחתה בתחלואה כלייתית חדה בשימוש בSGLT2. הזכירו נתונים תומכים שפורסמו מישראל על 6000 משתמשים חדשים בSGLT2.
במחקר look Ahead שינוי אורח חיים הפחית ירידה בתפקוד הכלייתי. חשוב מאד לחולי הסוכרת שלנו, ולנו כמטפלים!

01:21: ד"ר ברכה דגן
צטטו עבודה מישראל שהתפרסמה ב-2012:
מטופלים עם BMI 28-40, מחלת כליות סופנית (ESRD) היה גבוה יותר בסוכרתיים לעומת לא סוכרתיים בהשוואה ל -BMI תקין.
עבודה מאוחרת יותר הראתה הפחתה באלבומינוריה, שיפור ב -GFR בחולים עם פגיעה כלייתי בעקבות ניתוח בריאטרי וירידה במשקל. הפחתה ב- CKD וב-CHF.

01:15: ד"ר דן אויירו

מחקר EMPRISE שבחן נתונים מהעולם האמיתי הראו תוצאות דומות לאלו שנצפו בEMPA-REG בהפחתת אירועי אי ספיקת לב, גם במטופלים עם תחלואה קרדיווסקולרית קודמת וגם באלו ללא תחלואה קודמת.

00:33: ד"ר ברכה דגן
מושב בנושא הקשר הפתופיזיולוגי בין לב לכליה - פרופ bakris: 
הבסיס לתהליך הוא דלקת. למיקרוביום יש תפקיד בכך. כאשר GFR עדיין גדול מ-45 לפגיעה הכלייתית יש מקום כמרקר לסיכון למחלות לב וכלי דם, ולכן יש להקפיד בצורה אגרסיבית על איזון גורמי הסיכון. כאשר GFR נמוך מ- 45 אזי הנזק הכלייתי הוא risk factor למחלות לב וכלי דם, ככל ש-GFR ילך וירד יעלה גם הסיכון לתמותה כללית.

00:33 - ד"ר אדיב גולדהבר (על אותו מושב)

CKD תורם לפתופיסיולוגיה של המחלה הקרדיו וסקולרית - דרך תגובות אינפלמטוריות שמתווכות כהדרדרות המחלה הקרדיו וסקולרית דרך ה- microbine.
תגובה שבהמשך מתורגמת לירידה בתפקוד הכיליה
בתחילת המחלה הקרדיו וסקולרית )CVD)
eGFR>45ml/min.
הכיליה היא סמן לסיכון לארוע קרדיו וסקולרי אבל ככל שה- CKD מחמיר זה הופך לגורם סיכון בדרגה 3b ומעבר לרק סיכון ל- CV.

00:09 ד"ר אילנה הרמן בוהם
הלב הוא הצרכן של הכי הרבה אנרגיה שמקורה בעיקר מחומצות שומן וגלוקוז. בסוכרת והשמנה יש מעבר לאוקסידציה של חומצות שומן ואז יש ירידה בניצול גלוקוז בגלל ששניהם מתחרים על אצטיל COA
בחיות ניסיון יש גם ירידה בניצול קטונים בסוכרת. בנוסף, הלב עצמו עמיד לאינסולין שמפחית את היכולת לחימצון חומצות שומן וגלוקוז ותורם ל-HFPEF.
התלות בחימצון חומצות שומן מפחית התכווצות הלב 29%. יש כתוצאה ב-cardiac efficiency ותורם לאי ספיקת לב. יש גם ירידה בניצול branched chain amino acids שמגביר פעילות MTOR ומשרה עמידות לאינסולין בלב. מתן אינסולין משפר ניצול גלוקוז בלב. מעכבי SGLT2 משפרים ניצול קטונים כאנרגיה בלב הסוכרתי שמסוגל פחות לנצל קטונים כמקור אנרגיה. יש שיפור בעבודת הלב עם מעכבי SGLT2 עם שיפור בניצול גלוקוז ו-FA וקטונים מהווים מקור נוסף לאנרגיה עם שיפור ביצור ATP בעכברי db/db.

00:07: ד"ר מחמוד דראושה (על אותו מושב)
מחקר דומה נעשה בארץ. לקחנו נשים ערביות עם פרי סוערת וקיבלו ויטמין D. התוצאות: עליה בהפרשת אינסולין אבל עליה בתנגודת לאינסולין.

00:07 ד"ר ויקטור וישלצקי- מסקנות

Dramatic changes occur un cardiac energy metabolisim in the diabeties and obesity, including an increase in fatty acid oxidation and in inhibition of glucose oxidiation.

Stimulation of glucose oxidation and inhibition of fatty acid ocidation can improve cardic function in Diabetic  cardiomyopathies.

Katones are not a more efficient source of energy, but may be an additional source of energy for the failing heart.

Katone oxidation is decreased in the heart in diabetes

Empagliflozin treatment does not increase Ketone oxidation in the heart, but does increase ketone supply to the heart.

23:44: ד"ר ברכה דגן
במספר רב של עבודות בנושא ניתוחים בריאטריים התוצאה הראתה תמיד הפחתה בתמותה כללית במנותחים, לעומת קבוצת הביקורת.

23:17: פרופ' הילה קנובלר
בכנס האחרון הם ממליצים על ניתוח בריאטרי בסוכרתיים עם BMI מעל 30. בדרום מזרח אסיה גם BMI נמוך יותר.

22:35 ד"ר אילנה הרמן בוהם

גם RYGB ושרוול מאיצים מעבר בקיבה - שניהם מעלים רגישות לאינסולין ומורידים המוגלובין מסוכרר ומשקל ,אבל גם טבעת עושה את זה למרות שמעכבת מעבר בקיבה. אבל בכל השיטות התוצאות המטבוליות מקדימות ירידה במשקל וירידה בתנגודת ומשפרות הפרשת אינסולין מהר אחרי הניתוחים.
השיפור בתפקוד תאי בטה בעכברים דועכת בו זמנית עם שיפור ברגישות לאינסולין. אבל כשמתקננים לרגישות לאינסולין עדיין יש שיפור בתפקוד תאי בטה . עליה בהפרשת GLP1 מתווך לפחות חלק מאפקט זה.
ניתוחים בריאטריים מובילים לשיפור מטבולי גדול יותר מlifestyle ב-BMI מעל ומתחת ל-35 באותה מידה. ויש השפעה מטיבה רבה יותר גם על סיבוכים מיקרו וגם מאקרווסקולריים - סביב 50%
תמותה מהניתוחים השונים כ-0.1-0.2% והניתוחים מפחיתים תמותה בכשליש לפחות.
למרות הנתונים - % המנותחים מסך אלו עם BMI מעל 30 נמוך מאוד פחות מאחוז - בישראל 3.5% - מספר 2 בעולם.

22:30: ד"ר איציק בר אור
ישנם מחקרים חדשים רבים שמתנהלים כעת ויפורסמו בשנים הבאות. השנה יתפרסמו תוצאות ה- dapa hf וה- vertis. בשנים הבאות יתפרסמו מחקרים cvot רבים לגבי השפעה בחולים עם CKD או עם או בלי סוכרת וכן לגבי השפעתם על ה HHF.

22:21: פרופ' הילה קנובלר
בהמשך למחקר על ויטמין D: בקבוצה הקטנה עם חסר ניכר מתחת ל - 12 ננוגרם ההבדל היה גדול יותר ומובהק.

22:19: ד"ר אודיל כהן ועקנין
מעקב של נשים אחרי שילדו וסבלו מ-GDM דל מאוד. נשים לא מגיעות ל-Post Partum Screening ונמצאות בסיכון לסוכרת בהריונות הבאים ולסוכרת כלל. כאן מוצג מחקר של מעקב דרך Telemedecine כדי לשפר Outcomes.

22:15: ד"ר דן אויירו
מושב על השמנה :
הרצאה על טיפול תרופתי בהשמנה אצל בני נוער. הטיפול התרופתי בבני נוער וילדים מוגבל אך הם כמובן עתידים להפוך למבוגרים בעלי השמנת יתר. כרגע ה- FDA מאשר אורליסטט מגיל 12 בלבד (מוריד בממוצע 0.7-1.7 נק׳ BMI) והתוצאות מוגבלות לאור ת.הלוואי. לגבי פנטרמין (רזין) יש מעט מאוד מידע לגבי בטיחות. מבחינת תרופות Off Label מטפורמין בבני נוער מוריד כ-1.2נק׳ BMI בממוצע. טופירמט מוריד 1.3-4.1 נק׳.
Qsymia נבדקה בבני נוער במשך 8 שבועות עם ירידה של סביב 7% במשקל.
סקסנדה נבדקה בבני נוער במשך 5 שבועות - נתוני הבטיחות היו זהים לאלו במבוגרים. כרגע מתקיים מחקר לתקופה של שנה לבחינת היעילות כך שבקרוב ייתכן ויהיו אפשרויות טיפוליות נוספות להשמנה בבני נוער.

22:15: פרופ' הילה קנובלר
שני מחקרי התערבות קודמים תוצאות דומות. לסיכום: מחקר מאד מבוקר שמראה שלמתן ויטמין D יש השפעה מתונה של מניעת סוכרת על גבול המובהקות. תוצאות מצטרפות לשני מחקרים קודמים. מדובר בטיפול בטוח ולכן יש לשקול כתוספת טיפולית.

22:13 : ד"ר אילנה הרמן בוהם
The D2d study: האם מתן ויטמין D מונע התפתחות סוכרת סוג 2?
במטאנליזות של מחקרים תצפיתיתיים הסיכון לפתח סוכרת נמוך יותר באלה עם ערכי ויטמין D גבוהים יותר.
מת ויטמין D משפר Disposition Index
מטרת המחקר: האם 4,000 יחידות ליום ימנע התפתחות סוכרת ב 2,463 אנשים עם טרום כולל עודף משקל המוגלובין מסוכרר בטווח של טרום, FPG ו-OGTT בטווח טרום- רנדומיזציה ל-4000 יחידות או פלצבו ויטמין D.כל חצי שנה FPG A1c ושנתי גם OGTT - שני מדדים =סוכרת.
המחקר בוצע בארה"ב במספר מרכזים מהצפון לדרום באיזורי קרינת UV שונים. גיל ממוצע 60 שמנים עם המוגלובין מסוכרר 5.9 FPG108 וOGTT שעתיים 134 מג'. ערך בסיס של ויטמין D 28.
הצמדות לטיפול 86%.
-שלוש שנים של מעקב.
-הייתה עליה ברמת ויטמין D ל-52 בקבוצת הטיפול הפעיל.
ללא תופעות לוואי.
9.4 מקרים של סוכרת ל-1000 לעומת 10.4 HR 0.14 0.88 p.
הוציאו את אלה שהפסיקו ויטמין בזרוע הפעילה ואלו בפלצבו שהתחילו ויטמין D או תרופות לסוכרת בזרוע הפלצבו - HR 0.84 - סיגניפיקנטי.
באנשים עם ויטמין D פחות מ-12 הייתה השפעה מטיבה במניעת סוכרת.

22:04: ד"ר איציק בר אור
לפי מחקרי ה-EMPA ו-Canvas , בחולים עם GFR, מתחת ל -45 היתה ירידה משמעותית ב -MACE וב- HHF.

22:01: פרופ' הילה קנובלר
תוצאות מתן ויטמין D באנשים עם פרה סוכרת למנוע סוכר:
המינון 4,000 יחידות. נכללו 2,423 אנשים מעקב ארבע שנים. כולם קיבלו הדרכה על אורח חיים בריא. הרציונל הוא עבודות תצפית שהראו קשר בין רמה נמוכה של הויטמין וסוכרת. החלוקה לקבוצות לא התבססה על רמת ויטמין D נמוכה בבסיס . מעקב כל שישה חודשים. כל שנה העמסת גלוקוז בצום והמוגלובין מסוכרר. סוכרת או פרנ סוכרת הוגדרו עפ' קיום שני קריטריונים. המחקר נערך באזורים גאוגרפיים שונים בארה"ב. רוב הנתונים מתיקים אלקטרוניים מאפייני בסיס הגיל הממוצע סביב 60. כללו אנשים שמראש התאימו להגדרה של פרה סוכרת ע"פ שני קריטריונים. לרוב האנשים היתה דרגת חסר בינונית של ויטמין D. בערך 100 אנשים בכל קבוצה הפסיקו טיפול.
תוצאות:
ערך בסיס של ויטמין D 28 ננוגרם ועלה ל 52-54 בקבוצת ההתערבות. לא ראו עליה בקלציום או אבנים בכליות. פחות סוכרת בקבוצת ההתערבות עם ירידה של 12 אחוז לא מובהק סטטיסטית. נטיה גדולה יותר באלו עם BMI פחות מ-30. כשהוציאו כאלו שהפסיקו תרופה או לקחו ויטמין בקבוצת הפלסבו וכו' ההבדל היה מובהק סטטיסטית

*********

בסוף השבוע הקרוב (7-11 ביוני) ייערך בסן פרנסיסקו (קליפורניה, ארה"ב) הכנס הבינ"ל החשוב ביותר בתחום הסוכרת - ה - ADA.

בכנס, המאורגן זו השנה ה-79 על ידי איגוד רופאי הסוכרת האמריקאי, צפויים להשתתף למעלה מעשרת אלפים רופאים מרחבי העולם, ביניהם כמה עשרות רופאים מישראל.

הכנס מכסה בהרחבה את כל הנושאים הרלוונטיים בנושא סוכרת והוא נחשב הגדול והחשוב ביותר בעולם מסוגו. על פי המארגנים יוצגו בו השנה יותר מ2000 עבודות חדשות עם סך של 180 מושבים והרצאות.

למידע נוסף לחצו כאן

נושאים קשורים:  ADA,  סוכרת,  לייב בלוג
תגובות
 
אנונימי/ת
08.06.2019, 10:25

החברים עובדים גם בחג, כל הכבוד למרווחים !

אנונימי/ת
08.06.2019, 10:52

פרויקט חשוב, תודה

אנונימי/ת
09.06.2019, 07:40

Well done

אנונימי/ת
09.06.2019, 08:45

תודה רבה על הדיווחים! יישר כח וחג שמח