מגזין

פרופיל רפואי: ד"ר סליס תג׳ר, מנהל מחלקת ניתוחי לב וחזה ב"שערי צדק"

שנים ארוכות לאחר שאביו הקים את בית הספר לרפואה במקדוניה וכיהן בו כדיקאן, הגשים ד"ר סליס תג׳ר את חלומו, חזר למולדתו והקים בה מחלקת ניתוחי לב. על סגירת המעגל הזה ועל המנטורים שהשפיעו על דרכו הוא מספר בראיון

ד"ר סליס תג׳ר, מנהל מחלקת ניתוחי לב וחזה ב"שערי צדק", מחזיק בהיסטוריה משפחתית מרתקת שבסופה סגירת מעגל. "אבא שלי, איזק תג׳ר", הוא מספר, "גדל בסופיה שבבולגריה לאב בנקאי ואיש עסקים - גם לו קראו סליס. המשפחה היתה אמידה עד מלחמת העולם השנייה ואבי נשלח בילדותו ללמוד ב'דויטשע שולה' (DEUTSCHE SCHULE) ומשבגר, לבית ספר לרפואה בוינה שנחשב אז לטוב באירופה. בגלל המלחמה, נאלץ אבי להפסיק את לימודיו בשנה האחרונה ולחזור לבולגריה, שם סיים את לימודיו. בשנות המלחמה אבי הצטרף לפרטיזנים היוגוסלבים בסרביה, ומשנסתיימה המלחמה נשלח על ידי טיטו למקדוניה להקים שם בית ספר לרפואה, שבו שימש כדיקן בהמשך".

ד"ר תג'ר, בן 66, נשוי ומתגורר בלהבים, גדל בסקופיה, בירת מקדוניה ולמד רפואה בסלובניה. "הייתי עתודאי, כך שלמדתי רפואה לפני שירותי הצבאי שהיה חובה באותם ימים ביוגוסלביה, ממש כמו בישראל, אבל תמיד", הוא מעיד, "חלמתי לשוב למקדוניה כדי להקים שם מחלקת ניתוחי לב".

אחרי שעלה ארצה והשלים התמחות בניתוחי לב, "תחת ניצוחו של פרופ׳ מוריס לוי הגדול ותת התמחות בגרמניה בניתוחי אבי העורקים תחת שרביטו של פרופ׳ הנס בורסט, שימשתי בהמשך כסגן מנהל מחלקת ניתוחי לב ב'סורוקה' וכמנהל יחידת ניתוחי אבי העורקים ב'שיבא'״.

רק לאחר כל המסלול הזה, הצליח להגשים את חלומו. "חזרתי למקדוניה ופתחתי שם מחלקת ניתוחי לב חזה מודרנית ומצליחה שאותה ניהלתי במשך שמונה שנים. גם היום אני ממשיך לבקר את המחלקה ולנתח מקרים מורכבים מדי פעם".

זהו אחד ההישגים שהוא הכי גאה בהם, "העובדה שהצלחתי, וזה היה לא קל, להביא את ניתוחי הלב המודרניים למקדוניה. צריך להבין שמקדוניה היא מדינה פחות מפותחת עם מערכת בריאות ברמה נמוכה", הוא מספר. "חולי הלב היו נשלחים פעמים רבות לחו״ל או פשוט מתים בהיעדר טיפול הולם. במדינה כזו, איש מעל גיל 60 נחשב לזקן ומבחר הטיפולים שמוצע לו מראש הוא מצומצם - דבר שלא יעלה על הדעת בעולם המערבי.

"כשפתחתי את המחלקה, הבאתי איתי צוות ישראלי מלא, כולל מרדים, עוזר מנתח, אחות וטכנאי לב-ריאה. כולם חבשו כובעי חדר ניתוח עם דגל ישראל מודפס עליהם. הרגשתי גאווה גדולה. בהמשך הוכשר צוות מקומי מצוין ועכשיו המחלקה כבר עובדת על 'טייס אוטומטי' ונראית כמו כל מחלקה מודרנית לניתוחי לב באירופה".

מהם תחומי העניין המקצועיים העיקריים שלך?

"ניתוחי אבי העורקים מעניינים אותי כי מדובר בניתוחים גרנדיוזיים המצריכים יצירתיות, והתחום משתנה ומתפתח כל הזמן יחד עם הטכנולוגיה. צריך להבין שכדי להחליף מקטע של האאורטה, החולה צריך להיות מקורר ויש לעצור את פעילות הלב וגם את מחזור הדם, כך שלמעשה החולה ללא פרפוזיה ומכאן גם אלמנט של זמן מוגבל ויקר בניתוח. התחום הזה עובר רנסנס בגלל השינויים בסטנטים לאבי העורקים ועורקים פריפריים שמאפשרים ניתוחים היברידיים מוצלחים ביותר וטיפול בחולים מורכבים שבעבר לא היה להם מענה.

"תחום עניין נוסף שמרתק אותי הוא תיקוני מסתמים. ברור שלכל חולה בו ניתן לתקן מסתם, הדבר עדיף על פני החלפת מסתם. תיקון מסתם יכול להיות מאתגר וגם כאן יש מקום לחשיבה מחוץ לקופסה וליצירתיות".

מדוע בחרת בתחום התמחות זה?  

"התלבטתי בין כירורגיה פלסטית לכירורגיה אחרת. שקלתי כירורגיה פלסטית כי זו כירורגיה יפה שדורשת עדינות, כשרון ויצירתיות וגם חוש אסתטי. אבל אז פגשתי בבית קפה בתל אביב את פרופ׳ מוריס לוי שהיה אבי ניתוחי הלב בישראל, יחד עם פרופ' ג׳ו בורמן ופרופ' דני גור. היית אז בן 30 ופרופ' לוי אמר לי, 'אתה מוצא חן בעיניי ואתה גם מנגן פסנתר – זה סימן'. משם הכל היסטוריה".

מהי השאיפה המקצועית שלך נכון להיום?

"זה קרוב לשנתיים אני מנהל את מחלקת ניתוחי לב וחזה בבית החולים שערי צדק. אחת המטרות המרכזיות ששמתי לפניי היא להפוך את המחלקה לכזו שנותנת מענה כירורגי לכל אתגר בתחום, להפוך אותה למרכז מצוינות. אנחנו בדרך לשם בעיקר בזכות הצוות המוביל שעובד איתנו בשיתוף פעולה בכל מערך הלב וההרדמה. בנוסף, הכנסנו בשנה האחרונה את כל מערך הלב המלאכותי לפעילות, בשיתוף פעולה הדוק בין המחלקה שלנו לבין הקרדיולוגים והמרדימים. אנחנו כל הזמן רוכשים ציוד חדשני ומשפרים את הכלים והתנאים העומדים לרשותנו".

מי המודל לחיקוי שלך, המנטור?

"פרופ׳ הנס בורסט הוא הגורו השני שלי אחרי פרופ׳ לוי. הוא היה מנתח גרמני דגול, מנהל המחלקה בבית החולים בהנובר שבו עבדתי שנתיים בתת התמחות. בורסט לא פחד משום סיטואציה והיה מלא חשיבה יצירתית ופתרונות כירורגיים יצירתיים. למרות היותו גרמני, בורסט היה איש חם ונוצר בינינו קשר קרוב. בסופו של דבר בורסט לימד אותי להאמין בעצמי והראה לי מה אני מסוגל".

ספר בקשה על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים?

"באופן טבעי, מנתח לב עוסק בחיים ומוות כעניין שבשגרה ואני זוכר המון חולים ומקרים קשים, מאתגרים ומרגשים. בחודש האחרון ניתחתי איש צעיר בן 50 שבילדותו עבר שני ניתוחים לתיקון מום לבבי מולד, ובגיל עשר שוב ניתוח לתיקון מלא של המום עם השתלת מסתם מכאני. לאחר אותו ניתוח מוצלח בגיל עשר הוא עצמו חתך את הסרט לפתיחת המחלקה החדשה לניתוחי לב בבית חולים שיבא. עכשיו, 40 שנה אחרי, הגיע אלינו לניתוח נוסף, מורכב ביותר, של שחזור אפיק המוצא של החדר הימני. הניתוח עבר בשלום והסיפוק של כולנו היה גדול לאור מורכבות הניתוח והרקע המרתק של האיש".

מהו המוטו של בעבודה היומיומית?

"אף פעם לא לוותר על חולה. גם כשהכל נראה אבוד, לא עוצרים".

אם לא היית רופא...?  

"הייתי ללא ספק מוזיקאי. אני מנגן על קלידים ואוהב מאד ג׳אז ומוזיקה קלאסית, עוד מילדות. אבי היה פסנתרן ומוזיקה התנגנה בבית תמיד. היו לנו תקליטים קלאסיים רבים ואחד יחיד ומיוחד של ג׳אז, שחשף אותי למוזיקה הזו ועד היום היא הז'אנר האהוב עלי ביותר. מוזיקה היא התרפיה שלי, כמו גם בישול. כשהבת שלי חוזרת מהצבא, אני משקיע ומכין מאכלים אהובים עליה, לשמחת כל המשפחה".

מה היית משנה במערכת הבריאות?

"מצד אחד, ברור שצריך להזרים כסף למערכת. מצד שני, הייתי משקיע בתרבות לחיסכון וליעילות".

נושאים קשורים:  ד"ר סליס תג׳ר,  בית החולים שערי צדק,  ניתוחי לב וחזה,  חדשות,  מגזין
תגובות
אנונימי/ת
20.12.2019, 12:16

אלוהים, כמה מספיק איש אחד בחיים, שאפו , שאפו ושוב שאפו!!!

20.12.2019, 13:42

אין ספק איש גדול
בלטת והצלחת בכל מקום שהיית,
תמיד דיברנו עליך (בסורוקה) כמנתח מוכשר ואדם במובן המילה.
על רופא כמוך ועל הדרך שלך צריך ללמד את הסטודנטים לרפואה.
אתה פחות תזכור אותי אבל אני אזכור אותך לתמיד.
דר עסלי- אורולוג

20.12.2019, 16:21

מנתח מחונן רופא מסור ידים של זהב
בשעה טובה

28.12.2019, 03:19

בהצלחה! מגיל תג'ר, בן של פרופ מיכאל ז"ל, יליד סופיה...