חדשות

הרופא הצעיר מ"סורוקה" מצא: דגימת רוק יכולה לספק מידע על התקף לב

ד"ר רועי ווסטריך הציג את ממצאי מחקרו בכנס החברה האירופאית לקרדיולוגיה: בדיקה לרמות טרופונין ברוק עשויה לשמש ככלי מהימן באבחון התקף לב

בדיקת טרופונין. אילוסטרציה

דגימת רוק יכולה לספק מידע מקדים על התקף לב. כך עולה ממחקר בהיקף מצומצם שביצע ד"ר רועי ווסטריך מהמרכז הרפואי-אוניברסיטאי סורוקה בבאר שבע והוצג בסוף השבוע, כפוסטר, בכנס החברה האירופאית לקרדיולוגיה שנערך במתכונת וירטואלית.

בדגימת הרוק שנלקחה מאנשים שהיה חשד שלקו בהתקף לב נמצאה כמות של טרופונין (cTn). נטילת דגימה מבוססת רוק לאיתור טרופונין יכולה להתבצע במרפאת קהילה וגם בחדר מיון של בית חולים, כאשר אנשים מגיעים אליהם עם כאבים בחזה.

לפי המחקר המצומצם שביצע ד"ר ווסטריך, רמת הדיוק היתה 90.24% ורמת הספציפיות 89.4%. שיעור ההערכה השלילי להתקף לב היה 93.7% ושיעור החיובי 84.1%. ניתן ליטול דגימת רוק לאיתור טרופונין לפני שמבצעים בדיקת דם לגילוי החלבון שמספק מידע על התקף לב.

ממצאי המחקר הקטן שביצע ד"ר וסטריך התבססו על 41 חולים עם MI אקוטי שלגביהם כבר היו ידועות תוצאות בדיקת טרופונין ומולם 66 אנשים שטרם נעשתה לגביהם האבחנה כאשר הגיעו לרופא עם תלונה על כאבים בחזה. אצל 10% מהאחרונים דגימת רוק CTn הציגה תוצאות חיוביות.

אצל אנשים שידוע על תוצאות בדיקת דם ל-CTnT (מעל 100ng/L) רמת הרגישות היתה 97% וההערכה השלילית עלתה ל-98.3%. הערכה חיובית ירדה מעט ל-82.1%.

ד"ר אלן ג'אפה (Allan Jaffe) מ"מאיו קליניק" ברוצ'סטר, מדינת מינסוטה, שנתבקש להעריך את ממצאי המחקר ציין כי "ברור שגישה חדשה זאת משפרת את הרגישות בהינתן שחלק מדגימות cTnT מתחת ל-100ng/L אינן מזוהות בבדיקת רוק".

נושאים קשורים:  דגימת רוק,  אבחון התקף לב,  טרופונין,  ד"ר רועי ווסטריך,  סורוקה,  קרדיולוגיה,  חדשות
תגובות