חדשות

במקום ניתוח לב פתוח: ב"שערי צדק" החדירו סכין ללב החולה דרך כלי הדם

הניתוח בוצע בחולת לב בת 96 באמצעות סכין זעירה בגודל מילימטרים ספורים המוחדרת בצנתור ומאפשרת לנתח דרך הצנתר מבלי להפסיק את פעילות הלב

ד"ר דני דביר, מנהל מחלקת צנתורי הלב ב"שערי צדק". "הפיתוח החדש משלים קשת של פתרונות ייחודיים לתחום צנתורי הלב". צילום: דוברות בית החולים

במערך הצנתורים במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים צוין רגע היסטורי בתחום הקרדיולוגיה, בניתוח לב שבוצע באמצעות סכין זעירה בגודל מילימטרים ספורים המוחדרת בצנתור ומאפשרת לנתח דרך הצנתר מבלי להפסיק את פעילות הלב.

המטופלת, בת ה-96, אובחנה עם חסימה במסתם הלב שגרמה להידרדרות ביכולת התפקוד שלה וסיכנה את חייה. מומחים רבים סירבו לנתחה מפאת גילה ובצנתור לא ניתן היה לטפל בה ללא הפיתוח החדש. "הגעתי למצב שבו פעולות שיכולתי לבצע בקלות בעבר הפכו קשות יותר ויותר. פניתי למספר רופאים בארץ אך לכולם היתה אותה התשובה: עדיף להישאר עם החסימה ולא להסתכן", סיפרה הקשישה.

סכין מתקפלת קטנה שניתן להחדיר ללב דרך כלי הדם, פיתוח של "פיקארדיה" ומומחי הלב ב"שערי צדק". צילום: דוברות בית החולים

הניתוח בוצע באמצעות פיתוח ישראלי חדש, סכין זעירה בגודל מילימטרים ספורים המוחדרת בצנתור ומאפשרת לנתח דרך הצנתר מבלי להפסיק את פעילות הלב. את הסכין פיתחו מומחי הלב של "שערי צדק" בהובלת ד"ר דני דביר, מנהל מחלקת צנתורי הלב בבית החולים, המומחה בשיטות צנתוריות ייחודיות, בשיתוף עם חברת פיקארדיה הישראלית.

לדברי ד"ר דביר, במהלך צנתור להשתלת מסתם לב, עלי המסתם מוסטים הצידה על ידי המסתם החדש. בחולים בהם עורקי הלב נמצאים ממש בסמוך למסתם, העלים שיידחפו עלולים לחסום את הזרימה ללב ולגרום להתקף לב מסוכן. כך אוכלוסיית מטופלים גדולה נותרת ללא טיפול מתאים.

"נדרשנו לחשוב איך לחתוך את העלה העלול לגרום לסיבוך ופיתחנו סכין מתקפלת קטנה בגודל מספר מילימטרים שניתן להחדיר ללב דרך כלי הדם ולבצע את הניתוח בזהירות מירבית", סיפר ד"ר דביר. "הפיתוח החדש משלים קשת של פתרונות ייחודיים לתחום צנתורי הלב ומקדם אותו לעידן בו כל האפשרויות פתוחות".

המטופלת שוחררה לביתה בתוך 48 שעות לביתה מתום הניתוח ותוכל לשוב לפעילות מלאה בקרוב.

נושאים קשורים:  ניתוח לב,  צנתור לב,  ד"ר דני דביר,  חדשות,  בית החולים שערי צדק
תגובות