תיאור מקרה

מקרה ייחודי של הצלת חיים של מטופל בהלם לאחר התקף לב

במערך הלב במרכז הרפואי קפלן ביצעו השתלת מסתם בצנתור בשילוב עם החדרת משאבה מסוג אימפלה במטופל שעבר התקף לב מאסיבי

פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן. "המחקר הזה הוא חלק בלתי נפרד מפיתוח תשתית של טיפול אפשרי למחלה". צילום: דוברות בית החולים

לפני כשבועיים הגיע למרכז הרפואי קפלן מטופל בן 72 מרחובות אשר סבל מהתקף לב קשה עם עורק קדמי חסום, שהעמיד אותו בסכנת חיים מיידית. הצוות הרפואי במערך הקרדיולוגי מיהר לבצע בו פתיחת העורק החסום בצנתור דחוף, אולם הנזק שנגרם לשריר היה קשה מאוד.

התברר כי בנוסף להתקף הלב ממנו סבל, המסתם האאורטלי שלו היה באי ספיקה קשה. בנסיבות הללו לא ניתן להכניס בלון למטופל או להעלותו על אקמו והרופאים חיפשו אחרי פתרון אחר, כיון שהוערך כי סיכויי ההישרדות של המטופל קלושים והסיכון בניתוח לב קיצוני.

לאחר דיון הוחלט לבצע החלפת מסתם אאורטלי בשיטת TAVI. מדובר בשיטה המשמשת בעיקר במקרים של היצרות מסתם, אולם במקרה המדובר נעשה שימוש חריג בשיטה לצורך הצלת חיים. בנוסף, מיד לאחר התקנת המסתם במטופל ובאותה פרוצדורה, הותקנה בתוך הלב משאבה מסוג "אימפלה", התומכת בפעולת הלב הכושל על מנת לאפשר לו להתאושש מהמצב החריף.

פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי ב"קפלן", התייחס למקרה ואמר: "מעולם לא נעשתה פעולה מסוג זה בארץ, המשלבת בין שני הליכים אלה באופן הזה. מדובר במקרה ייחודי מאוד, שבו במסגרת הליך אחד בוצע גם TAVI שלא בהתוויה הרשמית וגם התקנת אימפלה. מדובר במטופל שספק אם היה נשאר בחיים גם לו היה עובר ניתוח. ביצוע הרצף הייחודי של פעולות אלו בחדר צנתורים הציל את חייו ואפשר לו לצאת מבית החולים על רגליו".

המטופל אמר לאחר ההליך: "בדיעבד, הייתי צריך להבין שמשהו קורה. זה תקופה ארוכה שהיה לי קשה ללכת אפילו למרחקים קצרים. הייתי מתקשה להגיע לבית של בתי, שגרה פחות מחצי קילומטר ממני. נכנסתי יום אחד למקלחת והרגשתי סחרחורת ומשם הובהלתי במהירות ל'קפלן'. אני מבקש להודות לצוות הרפואי על כל מה שעשה עבורי".

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  חדשה,  בית החולים קפלן,  צנתור לב,  החלפת מסתם אאורטלי,  פרופ' קובי ג'ורג',  קרדיולוגיה
תגובות