חדשות

לראשונה ב"שיבא": החלפה של מסתם מיטרלי בגישה זעיר פולשנית

הפעולה התבצעה ללא הכנסת צנתר מהמפשעה, בוצע חתך קטן בצד בית החזה לצורך חשיפת חוד הלב ודרכו הושתל המסתם

צוות הרופאים מ"שיבא" בעת ביצוע החלפה של מסתם מיטרלי בגישה זעיר פולשנית. צילום: דוברות בית החולים

במרכז הרפואי שיבא דיווחו אמש (ג') על החלפת מסתם מיטרלי בגישה זעיר פולשנית, הכוללת השתלה של המסתם בצנתור. עד כה בוצעה הפרוצדורה על שני מטופלים בשנות ה-70 לחייהם.

ההשתלה הראשונה בוצעה במטופל בשנות ה-70 לחייו שסבל מהיצרות קשה ודליפה של המסתם המיטרלי ומתפקוד לב ירוד. מחלות של המסתם המיטרלי, הממוקם בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי בלב, נחשבות לשכיחות ונובעות, בין השאר, מזיהומים שפוגעים במסתם, מחלות של רקמות החיבור ואוטמים גדולים בשריר הלב.

הפתרונות שהוצעו עד כה למטופלים הסובלים ממחלות במסתם המיטרלי כללו ניתוח בגישה פולשנית לתיקון או להחלפה של המסתם או צנתור דרך המפשעה לתיקון הדליפה באמצעות קליפס.  במקרה המדובר, המטופל לא התאים לאף אחת מהאפשרויות מסיבה של סיכון מוגבר לאי הצלחת ההליך. עם זאת, הוא נמצא מתאים להחלפת המסתם המיטרלי בגישה חדשנית.

במסגרת ההליך, שבוצע בחדר ניתוח המשולב בחדר צנתורים (היברידי), בוצע חתך קטן בצד בית החזה של המטופל לצורך חשיפת חוד הלב (APEX), שדרכו הושתל בצנתור מסתם tendyne של חברת אבוט. הניתוח הסתיים בהצלחה והמטופל הועבר להתאוששות במחלקת טיפול נמרץ לב.

בפעולה המורכבת השתתפו מנתחי הלב פרופ' אהוד רענני, ד"ר בוריס אורלוב וד"ר אלחנן זורוף, המצנתרים פרופ' ויקטור גויטע ופרופ' ישראל ברבש, ד"ר אורי וטורי מהמערך הקרדיולוגי, המרדים ד"ר יונתן פרוגל, צוות הסיעוד - האח אלכס פליטמן והאחות כרמלה שפירא, הטכנולוגים הרפואיים ירון שורץ ויבגני בולטנקוב, טכנאי הרנטגן שמעון שרמן וצוות חברת אבוט.

פרופ' גויטע, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית-צנתורים ב"שיבא", הסביר: "אם עד היום מטופל שלא התאים לניתוח בגישה הפולשנית או להליך תיקון המסתם נאלץ להישאר ללא מענה ולחוות פגיעה קשה באיכות חייו עד סיכון חיים של ממש – הרי שהיום תעמוד בפניו אפשרות לקבל טיפול מציל חיים".

פרופ' ברבש, מנהל שירות הצנתורים ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית, הוסיף: "ההליך החדשני שבוצע מאפשר  לנו להציע פתרון לחולים שעד כה לרפואה לא היה פתרון עבורם וזאת תוך סיכון נמוך ובגישה מתקדמת ופורצת דרך".

נושאים קשורים:  החלפת מסתם מיטרלי,  בית החולים שיבא,  חדשות,  פרופ' אהוד רענני,  פרופ' ישראל ברבש,  ד"ר בוריס אורלוב,  פרופ' ויקטור גויטע
תגובות