מחקרים-Covid-19

בילינסון: מחקר ראשון מסוגו בעולם על הפגיעה בשריר הלב במחוסני קורונה

על פי ממצאי המחקר: היקף הפגיעה בשריר הלב קל מאוד (חציון של 2% ממסת שריר הלב). במרבית המקרים תפקוד הלב היה תקין

מכשיר MRI

מחקר חדש שנעשה במרכז הרפואי בילינסון נבדק היקף הפגיעה בשריר הלב במחוסני קורונה (גילאי 76-17, גיל ממוצע 32) והוא נעשה באמצעות MRI. בית החולים מסר כי השימוש בכלי זה הוא ראשון מסוגו בעולם. עד כה תופעת הדלקת בשריר הלב בעקבות חיסוני קורונה נבחנה בעיקר בתחקור אפידמיולוגי – ועתה הוברר היקפה תוך שימוש במערכת הדימות. עד כה הערכות על החולים אשר לקו בדלקת בשריר הלב בתקופת זמן של 42 יום לאחר החיסון הראשון או השני. בדיקת ה-MRI אפשרה לאבחן ברמת דיוק גבוהה מאד את היקפה של הפגיעה בשריר הלב ולהציג תחזית להתאוששות ממנה.

גם המחקר זה הראה שמדובר במחלה קלה וללא כל השפעה משמעותית על תפקוד הלב במרבית המקרים. כל החולים שנבדקו כך - שוחררו מבית החולים.

ההתקדמות הטכנולוגית המואצת שחלה בבדיקת MRI של הלב מאפשרת כיום לאבחן ברמת דיוק גבוהה מאוד פגיעה בשריר הלב ולבצע הערכת נזק, אמר ד"ר אשרף חמדאן, מנהל יחידת דימות הלב, במערך הקרדיולוגי בבילינסון.

ואלו התוצאות שעלו במחקר הזה: הפגיעה קלה במרבית המקרים. היקף הפגיעה בשריר הלב קל מאוד (חציון של 2% ממסת שריר הלב). במרבית המקרים תפקוד הלב היה תקין. התלונה השכיחה הייתה כאבים בחזה.
ד"ר חמדאן: המחקר הזה בדרך הזאת ותוך שימוש במערכת הדימות MRI, הוא ככל הידוע לנו הגדול ביותר בעולם שנעשה עד כה. הוא אפשר לאפיין את היקף הפגיעה בלב בקרב המטופלים שלקו בדלקת שריר הלב לאחר קבלת החיסון כנגד נגיף הקורונה. נראה שהתופעה נדירה ולאור זאת איננה צפויה להשפיע על בריאות המטופלים לטווח הארוך".

את המחקר הובילו ד"ר ארתור שיוביץ וד"ר חמדאן. בראש מערך הלב בבילינסון עומד פרופ' רן קורנובסקי. הממצאים פורסמו בכתב העת של האיגוד הקרדיולוגי האירופי, European Heart Journal Cardiovascular Imaging.

יש לציין: באוקטובר פורסם מחקר נוסף שגם הוא נעשה במערך הקרדיולוגיה של בילינסון בשיתוף מכון כללית למחקר וחדשנות. הוא הראה שבקרב 2.5 מיליון ישראלים מבוטחי כללית שקיבלו חיסון נגד נגיף הקורונה רק 54 לקו בדלקת שריר הלב. המחקר פורסם ב-NEJM תחת הכותרת: Myocarditis after Covid-19 Vaccination in a Large Health Care Organization.

נושאים קשורים:  חדשות,  דלקת שריר הלב,  קורונה,  חיסון לקורונה,  המרכז הרפואי בלינסון,  ד"ר ארתור שיוביץ,  פרופסור רן קורונובסקי,  ד"ר אשרף חמדאן
תגובות
12.11.2021, 10:52

תבורכו