חדשות

לראשונה ב"הדסה": במקום ניתוח לב פתוח - צנתור לבבי באבי העורקים

במקום פתיחת החזה וניסור העצם, חיבור למכונת לב-ריאה, החלמה קשה וסיבוכים נלווים, ב"הדסה" מבצעים לראשונה בארץ הליך צנתורי בלבד לטיפול בקשת אבי העורקים לאחר ביצוע "אימון על יבש" בדגם תלת מימד

הצוות הייעודי לטיפולים בקשת אבי העורקים. ד"ר דוד פלנר - מנהל מחלקת הצנתורים, ד"ר גבי אלבז - מצנתרת בכירה, פרופ׳ אלן בלום - מנהל הרדיולוגיה הפולשנית וד"ר עמית קורח - כירורג לב חזה. צילום: דוברות הדסה עין כרם

במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים מבצע צוות ייעודי לטיפולים בקשת אבי העורקים פרוצדורה חדשנית אשר קיבלה את אישור משרד הבריאות, המקצרת משמעותית את זמן ההחלמה של המטופל ומקטינה את הסיכוי לזיהומים וסיבוכים הנלווים לניתוח פתוח.

הטיפול במחלות קשת אבי העורקים הוא מן המורכבים שיש ברפואה המודרנית, כאשר הטיפול בניתוח לב פתוח, האופציה היחידה כיום, הינו בסיכון גבוה לתמותה ופגיעה מוחית. עד היום לא היתה חלופה לטיפול בניתוח פתוח אך לפני מספר שנים, חברת סטארט-אפ ישראלית החלה בפיתוח התקן לטיפול בצנתור במטרה להפחית את הסיכון בפעולה, ולראשונה בארץ, במרכז הרפואי הדסה, החלו לעשות שימוש בהתקן והתוצאות מצוינות.

פרופ' עופר אמיר, מנהל מערך הלב ב"הדסה" מסביר: "אבי העורקים, ובעיקר בחלקו העולה ובקשת שהוא יוצר בבית החזה, מהווה אתגר טיפולי בגלל המשמעות של הפרעה בזרימת הדם בעורק הראשי שמספק דם שיוצא מהלב לכל שאר איברי הגוף. עד היום היתה קיימת רק אופציה של ניתוח גדול מאוד הכולל פתיחת בית החזה, אשר אחריו נדרשת החלמה ממושכת של המנותח. בזכות פיתוח ישראלי וצוות רפואי מיומן ניתן היום לבצע בקשת האאורטה פרוצדורות רפואיות צנתוריות ולהימנע מניתוח".

ב"הדסה עין כרם" פועל צוות ייעודי לטיפולים בקשת אבי העורקים. חולים עוברים הערכה מלאה על ידי צוות מולטידיסציפלינרי ובעל ניסיון רב הכולל את ד"ר דוד פלנר - מנהל מחלקת הצנתורים, ד"ר גבי אלבז - מצנתרת בכירה, פרופ׳ אלן בלום - מנהל הרדיולוגיה הפולשנית וד"ר עמית קורח - כירורג לב חזה.

כל חולה עובר על ידי הצוות הערכה קלינית והדמייתית מלאה על מנת לבדוק את התאמתו לפעולה. עקב המבנה הגיאומטרי המורכב של קשת אבי העורקים, לכל מטופל מבוצעת סימולציה על מודל אנטומי המודפס בתלת מימד מתוך בדיקת

ההדמיה של החולה, ומבוצעת השתלה מלאה של ההתקן במודל, טרם הפעולה בחדר הצנתורים על המטופל עצמו. מודל ייחודי זה פותח על ידי צוות Endospan ו"הדסה".

"את הצנתור עצמו אנו עושים בשימוש בהתקן ייחודי, ה-Nexus, שהינו פיתוח ישראלי של חברת Endospan. לגאוותנו, בפיתוח ה-Nexus היו שותפים מנהל מחלקת הצנתורים בהדסה ד"ר פלנר והמהנדס יניב מרמור", מציין פרופ' אמיר.

לדבריו, עד כה בוצעו בעולם כ-200 מקרים לטיפול בקשת אבי העורקים עם ההתקן החדשני בהצלחה גדולה, כאשר את רוב המקרים בעולם ליווה ד"ר פלנר. ההתקן קיבל אישורים לשימוש על ידי האיחוד האירופאי וכעת קיבל גם את אישור משרד הבריאות בארץ ומשתתף במחקר קליני במסגרת "טכנולוגיה פורצת דרך" לקראת אישור של ה-FDA.

"פעולה ייחודית זו מצטרפת למהפכה בטכנולוגיה הרפואית אשר עוברת מכירורגיה של פתיחת בית חזה לפעולות מיני פולשניות", אומר ד"ר פלנר. "הפעולה הינה פעולה היברידית, בה לאחר ניתוח כלי דם בצוואר, מושתל ההתקן בצנתור דרך עורק המפשעה ועורק הזרוע. ההתקן מורכב משני תומכנים, המורכבים בתוך הגוף ומכסים את כל הפגם בקשת אבי העורקים".

במחלקת הצנתורים ב"הדסה עין כרם" בוצעו עד כה שלוש פעולות מוצלחות לתיקון מפרצת של קשת אבי העורקים באמצעות התקן ה-Nexus. ד"ר פלנר: "אנחנו מעריכים שמרגע שההתקן קיבל אישור של משרד הבריאות וכעת הוא מסחרי בישראל, השימוש בו יגדל משמעותית בשל היתרונות החד משמעיים שהוא מציע ובעיקר בשל מניעת ניתוח לב פתוח מן המטופל. צוותים מיחידות שונות בארץ כבר הגיעו אלינו ל'הדסה' לעבור הכשרה על השימוש בהתקן זה ואנחנו יותר משמחים ונרגשים להיות חלק מפריצת דרך כה גדולה".

נושאים קשורים:  ניתוח לב פתוח,  אבי העורקים,  צנתור לב,  ד"ר דוד פלנר,  ד"ר גבי אלבז,  פרופ׳ אלן בלום,  ד"'ר עמית קורח,  חדשות,  Nexus,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
26.08.2022, 13:22

עלו והצליחו. מאוד מרשים ומבטיח.

מדע כמעט בדיוני מה שמתאפשר כעת לבצע בטכניקות של רדיולוגיה פולשנית

26.08.2022, 22:17

עדיין צריך יותר זמן להערכת הפעולה ותוצאותיה