חדשות

יעד ה-WHO עד 2030: להפחית בשליש תמותה ממחלות לא מידבקות

המחלות הקטלניות ביותר - מחלות לב וכלי דם, סרטן, סוכרת ומחלות ריאה - אחראיות ל-75% מכלל מקרי המוות בעולם מדי שנה | גורמי הסיכון לרוב המחלות הללו ניתנים למניעה

כמעט 21% מהמאושפזים בעקבות קורונה וקרוב ל-11% מהחולים בצורה קלה יותר, שלא אושפזו, פיתחו יתר לחץ דם בחודשים שלאחר מכן. אילוסטרציה

חמש מחלות לא מידבקות, כלומר לא זיהומיות (NCDs), אחראיות לפחות ל-40-35 מיליון מקרי מוות בשנה בעולם, 75% מכלל מקרי המוות. החמש הללו ממשיכות להוביל את רשימת המחלות הקטלניות ביותר: מחלות הלב וכלי הדם, סרטן, סוכרת ומחלות ריאה והן ניתנות למניעה.

נתונים אלה ונוספים הוצגו השבוע על ידי ארגון הבריאות העולמי ב"יום בטיחות החולה העולמי" ובכנס בחסות או"ם במעמד שרים מקרב 194 מדינות חברות הארגון, שבו הודגשה חשיבות השימוש בתרופות בטוחות, שאינן גורמות נזק לחולים. כנס זה התקיים תחת הכותרת: "תרופות ללא נזק".

לפי ה-WHO, מדי שתי שניות מת מישהו בעולם מתחת לגיל 70 בעקבות התמודדות ממושכת עם מחלה כרונית ולא מידבקת באחת מחמש המחלות שמוגדרות בשנים האחרונות כ"קטלניות ביותר". 86% ממקרי המוות הללו הם במדינות עם הכנסה נמוכה או בינונית לנפש. גורמי הסיכון לרוב המחלות הלא מידבקות ניתנים למניעה. בכנס שקיים הארגון סומן יעד של הפחתת מקרי המוות הנ"ל בשליש עד שנת 2030.

לפי הדו"ח, מחלות לב וכלי דם הן גורם התמותה המרכזי בעולם: 17.9 מיליון מתים כל שנה בעולם מהתקפי לב, משבץ מוחי וממחלות לב וכלי דם אחרות. מחלות הסרטן, גובות את חייהם של 9.3 מיליון כל שנה. ממחלות ריאות כרוניות, מתים 4.1 מיליון איש. מסוכרת וסיבוכיה - שני מיליון מקרי מוות.

ארגון הבריאות מעריך כי לפחות 1.8 מיליון מקרי תמותה בשנה נגרמים מצריכת יתר של מלח, המוביל ליתר לחץ דם ולמחלות לב. כשלושה מיליון מקרי תמותה בשנה, ובהם מסרטן, מיוחסים לצריכה מוגברת של אלכוהול. כ-830 אלף איש מתים כל שנה מחוסר פעילות גופנית. כ-20% מכלל מקרי המוות הם תוצאה של גורמי סיכון מטבוליים: יתר לחץ דם, השמנת יתר, רמות גבוהות של סוכר ורמות גבוהות של שומנים בדם.

יש לציין שלפי דו"ח משרד הבריאות בישראל מ-2019, המחלות הקטלניות ביותר הן מחלות הסרטן (גורם המוות מספר 1) ואחריהן מחלות לב וכלי דם, כולל שבץ מוחי, וסוכרת. בדו"ח זה נכללים זיהומים בדם כאחד מגורמי המוות המובילים.

נושאים קשורים:  חדשות,  תמותה,  מחלות כרוניות,  ארגון הבריאות העולמי,  סוכרת,  מחלות לב וכלי דם,  מחלות סרטן
תגובות