חדשות

מבוגרים עם ADHD בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם

מחקר אוכלוסיה שוודי גדול מצא: אנשים עם הפרעת קשב וריכוז, גברים ואנשים עם מצבים פסיכיאטריים נלווים היו בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם | הקשר החזק ביותר נצפה בין ADHD לבין דום לב, שבץ מוחי וטרשת עורקים

יוזמה של תכנית למניעת מחלות לב (אילוסטרציה)
מחלות לב. אילוסטרציה

מחקר מבוסס אוכלוסיה גדול וממושך שנערך בשוודיה הראה שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היו בסיכון גבוה פי שניים לחלות בכל סוגי מחלות הלב וכלי דם לעומת אנשים ללא הפרעת קשב וריכוז.

המחקר, שפורסם בכתב העת World Psychiatry, הראה שבקרב מבוגרים עם ADHD, גברים, אנשים צעירים יותר ואנשים הסובלים ממצבים פסיכיאטריים נלווים היו בסיכון מוגבר לחלות במחלות לב וכלי דם. המחקר מדגיש את החשיבות של ניטור מוקדם לאנשים עם ADHD לסיכון למחלות לב וכלי דם ופיתוח אסטרטגיות ממוקדות להפחתת הסיכון שלהם לחלות במחלות אלו.

ADHD היא הפרעה נפשית המאופיינת בחוסר קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות מוגברת. כאחד ממצבי בריאות הנפש הנפוצים ביותר בילדים, הפרעת קשב וריכוז משפיעה גם על מבוגרים. ברחבי העולם, השכיחות של ADHD בילדים היא 2.2% ובמבוגרים - 2.5%.

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים לעתים קרובות ממצבים פסיכולוגיים נלווים כמו חרדה ודיכאון, וממצבים פיזיים כגון השמנת יתר. מחקרים קודמים הראו שמצבי בריאות נפשיים כגון אוטיזם, הפרעות חרדה ודיכאון קשורים לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם. גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם כוללים: רמת השכלה, היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם, בעיות שינה, השמנה, סוכרת ועישון.

בשל השכיחות של מצבים פסיכיאטריים נלווים, אנשים עם ADHD מקבלים במקביל תרופות למצבי בריאות נפשיים אחרים. מחקרים קודמים מצביעים על כך שתרופות המשמשות להפרעות קשב וריכוז ומצבים נפשיים אחרים כמו חרדה ודיכאון עלולות להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם. לפיכך, שימוש בתרופות אלו או נוכחות של מצבים נפשיים עלולים להעלות את הסיכון למחלות לב וכלי דם אצל אנשים עם ADHD.

החוקרים השתמשו בנתונים על יותר מ-5.4 מיליון מבוגרים שוודים שנולדו בין 1941 ל-1983 ללא אבחנה קודמת של מחלת לב וכלי דם. הם זיהו אנשים באוכלוסיית המחקר עם אבחנה של ADHD והשיגו נתונים על מצבים נפשיים אחרים וגורמי סיכון קרדיווסקולריים כולל סוכרת, השמנת יתר, בעיות שינה ועישון.

באמצעות רישומי הבריאות הלאומיים עקבו החוקרים אחרי הופעת מחלות לב וכלי דם באוכלוסיית המחקר לאורך תקופת מעקב של 13 שנים, מינואר 2001 עד דצמבר 2013. החוקרים מצאו כי שיעור האנשים שפיתחו מחלות לב וכלי דם היה גבוה פי שניים אצל אנשים עם ADHD מאשר אצל אנשים ללא ADHD.

החוקרים מצאו כי גורמי סיכון קרדיווסקולריים כגון עישון כבד, השמנת יתר, סוכרת, בעיות שינה, הישגים נמוכים יותר בחינוך ומצבים פסיכיאטריים היו נפוצים יותר אצל אנשים עם ADHD. עם זאת, הנתונים הראו שהפרעת קשב וריכוז, גם ללא תלות בגורמי סיכון קרדיווסקולריים כגון השמנת יתר, עישון ומצבים פסיכיאטריים נלווים, עלולה להיות גורם סיכון למחלות לב וכלי דם.

המחקר גם מצא כי ADHD קשור לסיכון מוגבר לכל סוגי מחלות הלב וכלי דם, כאשר הקשר החזק ביותר נצפה בין ADHD לבין דום לב, שבץ מוחי וטרשת עורקים. חומרת תסמיני ליבה של ADHD נוטה לרדת עם הגיל, בעוד שהסיכון למחלות לב וכלי דם עולה עם ההזדקנות. יתרה מכך, הפרעות קשב וריכוז ומחלות לב וכלי דם שכיחות יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. החוקרים מצאו שהקשר בין ADHD וסיכון למחלות לב וכלי דם היה חזק יותר בגברים מאשר בנשים ובאנשים צעירים יותר מאשר במבוגרים.

בניתוח נפרד, החוקרים מצאו כי אנשים עם ADHD ומצבים פסיכיאטריים נלווים, כגון הפרעות אכילה והתמכרויות, היו בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם מאשר אנשים עם ADHD בלבד.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שרופאים צריכים לעקוב אחרי בריאות הלב וכלי הדם של אנשים עם  ADHD בשלב מוקדם בחייהם כדי ליישם אסטרטגיות להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם. מחברי המחקר מתכוונים לערוך מחקרים נוספים כדי לבדוק מנגנונים ביולוגיים לקשר וכן מרכיבים גנטיים משותפים להפרעות ADHD ומחלות לב וכלי דם.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  מחלות לב וכלי דם,  חדשות
תגובות