מחקרים

אנמיה עשויה להחמיר את התפקוד הלבבי בחולי סוכרת

חולי סוכרת סוג 2 אשר אובחנו עם אנמיה נמצאו עם פגיעה בתפקוד החדר השמאלי. עקב כך, קיים מקום לשיפור האיתור המוקדם וביצוע התערבויות טיפוליות מתאימות בקרב חולים אלו

במחקר אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת 'Cardiovascular Diabetology', מטרת החוקרים הייתה לבדוק את ההשפעה החיבורית (additive effect) של אנמיה על ה-global strains של חדר שמאל (LV: left ventricular) בקרב חולים עם סוכרת סוג 2 (T2DM) באמצעות תהודה מגנטית לבבית (CMR: cardiac magnetic resonance).

לצורך כך, החוקרים אספו באופן רטרוספקטיבי מטופלים שעברו בדיקת CMR. אוכלוסיית המחקר כללה 236 חולי T2DM עם או בלי אבחנה של אנמיה, ו-67 נבדקי ביקורת. לצורך אנליזת התפקוד וה-global strain של הלב, החוקרים בדקו פרמטרים של תפקוד ה-LV,יLV global radial peak strain (GRPS), longitudinal peak strain (GLPS), ו- circumferential peak strainי(GCPS). בנוסף, החוקרים ערכו אנליזת שונות חד-כיוונית (One-way analysis of variance) ומבחן כי בריבוע (chi-square) לצורך אנליזה בין-קבוצתית, ואנליזת רגרסיה לינארית מרובת משתנים לשתי קבוצות ה-T2DM על מנת לבדוק את הגורמים הנקשרים עם global strains של ה-LV.

מתוצאות המחקר עולה כי בהשוואה לקבוצת הביקורת ולחולי ה-T2DM ללא אנמיה, קבוצת חולי ה-T2DM עם אנמיה התאפיינה עם גיל מבוגר יותר, עם הריכוז הנמוך ביותר של המוגלובין (Hb), הערך הנמוך ביותר של קצב הסינון הגלומרולרי, ה-LV end-systolic volume index הגבוה ביותר, ואינדקס מסת ה-LV הגבוה ביותר (כולם P ≤ 0.001). עוד עולה כי ה-LV global peak strains בכל שלושת הכיוונים החמירו באופן הדרגתי, החל מקבוצת הביקורת, דרך קבוצת ה-T2DM ללא אנמיה, ועד לקבוצת ה-T2DM עם אנמיה (כולם p < 0.001). מבין כל המדדים הקליניים, הירידה ב-Hb נקשרה באופן בלתי תלוי עם החמרה ב-GRPSי (β = 0.237, p = 0.001), GCPSי(β = 0.326, p < 0.001), ו-GLPSי(β = 0.265, p < 0.001).

לסיכום, בחולים עם T2DM נמצא כי לאנמיה ישנה השפעה חיבורית מזיקה על תפקוד ה-LV ועל ה-LV global strains. ממצאי החוקרים מצביעים על כך שעשוי להיות יתרון בביצוע מעקב קבוע אחר אנמיה בקרב חולי T2DM, כולל התערבות מוקדמת בעת הצורך.

מקור:

Qian, WL., Xu, R., Shi, R. et al. The worsening effect of anemia on left ventricular function and global strain in type 2 diabetes mellitus patients: a 3.0 T CMR feature tracking study. Cardiovasc Diabetol 22, 15 (2023). https://doi.org/10.1186/s12933-023-01745-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנמיה,  תפקוד חדר שמאל,  סוכרת סוג 2,  תפקוד לבבי
תגובות