חדשות

ניתוח חדשני בוצע בעזרת לב תאום וירטואלי בטכנולוגיית תלת מימד

תינוקת בת ימים ספורים, שנולדה עם חורים בשני המסתמים הראשיים בליבה, נותחה בסיוע פרויקט בינלאומי ליצירת תאום וירטואלי של הלב האנושי, בביה"ח לילדים בבוסטון

בלב הוירטואלי מוצג חור בצורת משולש בין המסתם המיטרלי (בסגול), לבין המסתם הריאתי (באדום). "כשמגיע רגע הניתוח צריך להתמודד עם הלב האמיתי הזעיר למדי". צילום: מתוך מצגת של ד"ר דיוויד הוגנסון

תינוקת בת ימים ספורים שנולדה עם חורים בשני המסתמים הראשיים של הלב נותחה בבית החולים לילדים בבוסטון בסיוע של לב תאום וירטואלי, שנוצר בטכנולוגיית תלת מימד. זאת, במסגרת פרויקט "הלב החי" של חברת דאסו סיסטמס.

הניתוח הוצג בכנס 3D EXPERIENCE World 2023 שנערך בחודש שעבר בנאשוויל טנסי. על מנת להגיע לתוצאה של החלמה מלאה ללא תלות בקוצב לב בהמשך חייה, היה צורך לבצע את הניתוח בשבוע הראשון להיוולדה של התינוקת.

לצד יצירת תאום וירטואלי לליבה של התינוקת, השתמשו הרופאים המנתחים במסתמים שנוצרו בדיוק מקסימלי בטכנולוגיית תלת מימד.

פרויקט "הלב החי" הוא פרויקט ליצירת תאום וירטואלי של הלב האנושי. יותר מ-100 גופים מתחומי המחקר, ובהם גם אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת תל אביב, פועלים בו יחדיו ויחד עם "דאסו סיסטמס". הם עזרו לפתח את סימולציית התלת מימד הראשונה של לב אנושי פועם באמצע העשור הקודם.

ד"ר דיוויד הוגנסון, המתמחה בניתוחי לב של מומים מולדים, הוא פרופסור חבר לכירורגיה בבית הספר לרפואה של  אוניברסיטת הרווארד שמסונף לבית החולים לילדים בבוסטון. בהכנה לניתוח הוא נעזר בפרויקט הלב החי ושילב את דימות הלב במכשירי CT ו-MRI ליצירת תאום וירטואלי של הלב הספציפי של התינוקת. המקרה דווח באתר הידען, שראיין את ד"ר הוגנסון. "ללא ההכנה המוקדמת של המודל התלת מימדי של הלב הספציפי של המנותח, היינו מגששים באפלה. התכנון היה גולמי והיינו צריכים לשנן את התכנית ולתקן את הדרוש תיקון במהלך הניתוח", אמר  ד"ר הוגנסון.

"המודל התלת מימדי צבוע כך שכל צבע מייצג אזורי פונקציונליות ותפעול שונים. הוא גם גדול מאוד על המסך אך כשמגיע רגע הניתוח צריך להתמודד עם הלב האמיתי הזעיר למדי. יש חור בצורת משולש בין המסתם המיטרלי, הצבוע בסגול, לבין המסתם הריאתי, הצבוע באדום (ראו תמונה). בצד השני נמצאת המערכת החשמלית של הלב. אנחנו צריכים לעבוד קשה מאוד כדי לא לפגוע באף אחת מהרקמות הללו, אחרת התינוקת תהיה תלויה בקוצב לב למשך שארית חייה.

בדומה לשריר לב אמיתי, חומר המדבקה ABAQUS הוא אניזוטרופי, כלומר יש לו תכונות שונות בכיוונים שונים. הוא פועל באופן דומה לסיבי פחמן במטריצת אפוקסי, חומר מרוכב  המשמש במטוסים ובמכוניות מרוץ ושכלי הסימולציה של "דאסו סיסטמס" מכירים היטב. באמצעות ABAQUS, ד"ר הוגנסון הצליח להבטיח שחומר טלאי הלב, שנחתך במעבדה, יוכל להימתח לצורה תלת מימדית ויעמוד בלחצים של זרימת הדם.

"יצירת התאום הוירטואלי של ליבה של התינוקת מאפשרת ניתוח הרבה יותר מדויק וסיכויי החלמה גבוהים", אמר ד"ר הוגנסון. התינוקת  הבריאה ובסרטון שהוצג בכנס היא נראית בריאה כמו כל ילד אחר בגילה.

"דאסו סיסטמס" (Dassault Systèmes) היא חברת תוכנה צרפתית המפתחת מוצרי תוכן תלת מימד. בשנת 2000 רכשה "דאסו סיסטמס" את חברת ההזנק הישראלית סמארט סולושנס תמורת 35 מיליון דולר. על בסיס הרכישה היא הקימה מרכז פיתוח ומכירות מקומי בכפר סבא.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח לב,  3D,  חדשנות ברפואה,  מום בלב
תגובות

למה לסקר מה שקורה בבוסטון כשאצלנו בשיבא יש מעבדה שלמה שעוסקת בתלת מימד, כבר שלוש שנים מייצרים דגמים וירטואליים ומודפסים ואף משתמשים במציאות רבודה.