חדשות

"שערי צדק": שאיבת קרישי דם במקום תרופות להמסתם

המטופלת הגיעה ליחידה לטיפול נמרץ לב במצב של תסחיף ריאתי (PE) גדול ומסכן חיים | שאיבת קרישי הדם בוצעה באמצעות קטטר ייעודי שבקצהו מזרק ואקום מיוחד וחייה ניצלו

שאיבת קרישי הדם באמצעות הפעולה בוצעה באמצעות קטטר ייעודי. צילום: דוברות "שערי צדק"

צנתר לשאיבת קרישי דם מעורקי הריאה נכנס לשימוש במרכז הלב המשולב בבית החולים שערי צדק בירושלים והציל את חייה של מטופלת בת 76.

המטופלת הגיעה ליחידה לטיפול נמרץ לב במצב של תסחיף ריאתי (PE) גדול ומסכן חיים, עם לחץ דם גבולי וקריסה של חדר ימין.

לאחר שבוצע CT ללב ואובחן תסחיף ריאתי, הוזעק למקום ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, ולאחר בדיקה מקיפה הוחלט לבצע את שאיבת קרישי הדם מהלב. הפעולה בוצעה באמצעות קטטר ייעודי שבקצהו מזרק ואקום מיוחד השואב את קרישי הדם.

ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב ב"שערי צדק". "האתגר במקרה של המטופלת הזו היה שבנוסף לתסחיף ריאתי היה גם דמם מדרכי העיכול". צילום: דוברות ביה"ח

צוות רב תחומי של מרכז הלב המשולב, שכלל את ד"ר אשר, ד"ר דני דביר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית וד"ר ראמי ג'ועבה, מנהל שירות הצנתורים, ביצע את הפעולה לראשונה בבית החולים.

ד"ר אשר מסביר כי "האתגר במקרה של המטופלת הזו היה שבנוסף לתסחיף ריאתי היה גם דמם מדרכי העיכול. תרופה לדילול דם שנפוצה לטיפול בקרישים מגבירה את הדימום. לפיכך, הוחלט לבצע את השאיבה עם הצנתר שאפשר תוצאה מצוינת עם סיכון נמוך הרבה יותר לדמם".

רק לאחרונה אושר השימוש במכשיר בישראל וכאמור השבוע בוצע בהצלחה ב"שערי צדק" הטיפול הראשון בטכנולוגיה זו. "בתוך זמן קצר מצבה של המטופלת התייצב, היא חשה כעת הרבה יותר טוב ואנו מקווים שבקרוב תוכל להשתחרר לביתה", סיכם ד"ר אשר.

נושאים קשורים:  תסחיף ריאתי,  קרישי דם,  חדשות,  ד"ר אלעד אשר,  בית החולים שערי צדק
תגובות