חדשות

ב"שיבא" בוצעה החדרת משאבת לב חדשנית המדמה פעולת לב אמיתי

מנהל המערך לניתוחי לב: "בפיתוח החדש הקטטר מספק תפוקת משאבה של 5.5 ליטרים לדקה - תפוקת לב כמעט נורמלית" | הקטטר מוכנס דרך העורק התת בריחי הדורש ניתוח קטן, במקום ניתוח השתלת LVAD קשה

פרופ' לאוניד סטרניק, מנהל המערך לניתוחי לב ב"שיבא". "אם נרכיב התוויה להשתלת מכשיר עזר זמני זה ליותר חולים באי ספיקת לב קשה, חלק גדול יותר גם יתאוששו ויבריאו". צילום: דוברות ביה"ח

בהליך רפואי שבוצע במרכז הרפואי שיבא, בשיתוף מרכז הלב בברלין Charité, הוחדר מכשיר עזר חדשני (IMPELLA 5.5) המדמה פעולה של לב אמיתי. החולה, שהיה במצב קריטי, שב לתפקוד לאחר החדרת המכשיר – משאבת לב זמנית המספקת תפוקת הזרמת דם הדומה ללב אמיתי.

צוות מומחים בניהולו של פרופ' לאוניד סטרניק, מנהל המערך לניתוחי לב ב"שיבא", ביצע את הפרוצדורה הניתוחית עם פרופ' יבגני פוטפוב, מנהל יחידה להשתלות מכשירי עזר ללב במרכז הלב בברלין, פרופ' אבי מורגן, מנהל היחידה להשתלות לב ב"שיבא" וד"ר אהוד יעקבזון, מנהל היחידה לתמיכת לב מכנית בבית החולים שערי צדק.

מכשיר העזר החדש, פיתוח של חברת אביומד האמריקאית, הוחדר במסגרת פרוצדורה קלה יחסית אל אבי העורקים של חולה בן 65 במצב לב ירוד והביא לשיפור דרמטי במצבו. ההצלחה מעוררת אופטימיות באשר לאפשרות להפחתת מספר החולים שיזדקקו לניתוחים קשים ולשימוש במשאבת לב מלאכותית קבועה, LVAD. הפרוצדורה מתאימה לרוב החולים בכשל לב מסוגים שונים, כגון לאחר אוטם שריר הלב, היצרות עורקים ועוד.

משאבות דם פנים-גופניות זעירות משמשות בשגרה כבר מספר שנים לניתוחים וטיפולים בלב. מדובר במערכות זעיר-פולשניות לתמיכה זמנית בפעולת הלב, במהלך ולאחר צנתורים או ניתוחי לב. הן נישאות על גבי צנתר (קטטר) המוחדר באופן זעיר-פולשני. הצנתר עובר את המסתם האאורטלי, היושב בין חדר שמאל לאבי העורקים, שואב דם מהחדר השמאלי ושולח אותו  אל אבי העורקים, כתחליף לפעולתו של החדר השמאלי במצב תקין.

"בפרוצדורה החדשה מבוצע חתך של 4-3 סנטימטר בעורק תת בריחי", מסביר פרופ' סטרניק. "שם נתפר שתל שדרכו מוכנס הקטטר ומכוון בעזרת רנטגן לחדר שמאל דרך המסתם האאורטלי. במקרה של משאבה קבועה – LVAD, יש צורך בניתוח שבו תופרים את המשאבה אל חדר שמאל ואת הצינור אל האאורטה. הקטטר, IMPELLA 5.5, מוחדר לגוף האדם בניתוח קטן מאוד, ללא מכונת לב ריאות ופתיחת חזה.

"עד כה, תפוקת הקטטר המצוי היתה בת 3.5 ליטרים לדקה", ממשיך פרופ' סטרניק. "בפיתוח החדש הקטטר מספק תפוקת משאבה של 5.5 ליטרים לדקה, שהיא תפוקת לב כמעט נורמלית. את הקטטר החדש ניתן להכניס דרך העורק התת בריחי הדורש ניתוח קטן, במקום ניתוח קשה של השתלת LVAD".

לדבריו, "אנחנו רואים שיפור גדול. הגיע אלינו חולה עם תפוקת לב מאוד ירודה, ואחרי הכנסת הקטטר החדש בתפוקת 5.5 ליטרים, מצבו של החולה השתפר מאוד, הוא שב להכרה והחל לדבר עם המשפחה ועם הצוות הרפואי. תפוקת הלב בעזרת המכשיר עלתה מאוד וגם תפקוד האיברים – כליות וכבד השתפרו מאוד. מצב זה אפשר מוכנותו הגופנית של החולה להשתלת LVAD, מכשיר עזר קבוע, שבוצעה בסוף השבוע שעבר".

החולה שאליו הוחדר הקטטר החדש יכול לתפקד בעזרתו במהלך עד כחודשיים, אז ניתן כאמור לעבור להשתלת משאבת לב מלאכותי קבועה. עם זאת, המכשיר החדש עשוי להיות גשר להתאוששות של הלב, במקרים של פגיעות זמניות בתפקוד חדר שמאל. "זה יכול לתת חודשיים ללב זמן להשתפר, ואז תאורטית, לב כזה לא יצטרך שום השתלה נוספת", מציין פרופ' סטרניק, "אך ברוב המקרים הוא יהיה גשר זמני להשתלת המשאבה הקבועה או השתלת לב.

"השאלה אם נראה אחוזי חולים גבוהים יותר הנעזרים במכשיר החדש ומבריאים ללא צורך במשאבה קבועה תלויה בסוג החולים להם נשתיל אותו", מסכם פרופ' סטרניק. "אם נרכיב התוויה להשתלת מכשיר עזר זמני זה ליותר חולים באי ספיקת לב קשה, חלק גדול יותר גם יתאוששו ויבריאו. אבל אם נחכה שהלב ייכנס לאי ספיקה וכשל סופני מתקדם, הסיכוי של לב כזה להשתפר נמוך מאוד".

נושאים קשורים:  משאבת לב,  פרופ' לאוניד סטרניק,  בית החולים שיבא,  חדשות
תגובות

יפה מאוד ובהצלחה! כאשר אתם מציגים זאת זה נשמע פשוט וקל, אך זאת הרפואה במיטבה, והאתגר לא פשוט!
בעזרתכם הסיכויים של החולים הקשים לשרוד בחיים משתפרים!