חדשות

מחקר: תזונה ים תיכונית ירוקה ממתנת את קשיחות אבי העורקים

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ו"סורוקה" ערכו ניסוי קליני בהדמיית MRI ומצאו: תזונה ים תיכונית ירוקה, עשירה בפוליפנולים, יכולה למתן משמעותית את קשיחות אבי העורקים ואף מונעת הזדקנות של כלי הדם

תזונה ים תיכונית ירוקה, סלט ירוק. אילוסטרציה

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב הוכיחו לראשונה בעזרת הדמיית MRI, שתזונה ים תיכונית ירוקה, המשלבת מקורות מזון ירוקים על בסיס חלבון צמחי, העתירה בפוליפנולים, מונעת דרמטית את נוקשות אבי העורקים שהיא חלק מפיזיולוגיה של התבגרות והזדקנות. ממצאי המחקר פורסמו ב-Journal of the American College of Cardiology.

מידת ההתקדמות בנוקשות אבי העורקים אינה זהה בכל בני האדם, אך נוקשות גבוהה בחלקו הקריבני של אבי העורקים, מיד עם מוצאו מהלב, הינה גורם סיכון ידוע ועצמאי לתחלואה במחלות לב וכלי דם ואף לתמותה מסיבה לבבית.

עד כה, אסטרטגיות תזונה או ירידה במשקל לא הוכחו כבעלות השפעה על תהליך התקדמות נוקשות אבי העורקים. בניסוי הקליני בהדמיית MRI נמצא כי התזונה הים תיכונית הירוקה, העשירה בפוליפנולים  (תרכובות הנמצאות במקורות מזון צמחיים טבעיים), יכולה למתן משמעותית את קשיחות אבי העורקים ואף מונעת הזדקנות של כלי הדם.

פרופ' איריס שי. "תוצאות המחקר הנוכחי מחדשות בבחינת תרומת הפוליפנולים לבריאות האדם בהגנה על הפיזיולוגיה של הזדקנות כלי הדם". צילום: דני מכליס/ אונ' בן גוריון

הניסוי הקליני בוצע באוניברסיטת בן גוריון בנגב בשיתוף הקריה למחקר גרעיני דימונה (קמ"ג), בית החולים סורוקה וחוקרים מאוניברסיטת הרווארד ולייפציג.

במשך שנה וחצי, 294 משתתפים חולקו לשלוש קבוצות התערבות, כולן כללו פעילות גופנית מתונה במידה שווה בחדר כושר. קבוצת הביקורת כללה מעבר לתזונה בריאה. הקבוצה השנייה כללה מעבר לתזונה ים תיכונית  בריאה ובקבוצה השלישית הוכפלה כמות הפוליפנולים: הנחקרים שתו בכל יום 3-4 כוסות תה ירוק ובערב שתו שייק ירוק על בסיס צמח המנקאי.

צמח המנקאי, צמח מים שנחקר באינטנסיביות, נמצא כעתיר בחלבון, ברזל, ויטמין B12 ו-200 סוגים שונים של פוליפנולים - כולם הוכחו כזמינים ביולוגית בבני אדם. המנקאי היווה תחליף לצריכת בשר אדום שהוסר מהתפריט בקבוצת הדיאטה הים תיכונית הירוקה.

ה-DIRECT-PLUS הינו המחקר הראשון בו נבדקו השפעותיה של הדיאטה הים תיכונית הירוקה, העתירה בפוליפנולים תזונתיים, על היבטים שונים של בריאות האדם. בכלל זה נעשה שימוש בטכנולוגיית דימות בתהודה מגנטית (MRI). במחקרים שנערכו על ידי קבוצת המחקר עד כה, נמצא שלתזונה הים תיכונית הירוקה השפעות מיטיבות על השבחת פרופיל חיידקי המעי (Gastroenterology 2021), האטה בניוון המוח (AJCN 2022) ונסיגה בכבד שומני (Gut 2021) והשומן התוך בטני (BMC med 2022).

תוך 18 חודשי מחקר נצפתה הפחתה של כ-15% בנוקשות אבי העורקים הקריבני בקבוצת הדיאטה הים תיכונית הירוקה, שהיתה כפולה מזו שנצפתה בקבוצת הדיאטה הים התיכונית המסורתית (-7.3%) ופי שלושה מקבוצה של שמירה על תזונה בריאה (-4.8%).

את המחקר הובילה פרופ' איריס שי מאוניברסיטת בן גוריון, יחד עם ד"ר גל צבאן, קרדיולוג מ"סורוקה", ועמיתים מאוניברסיטאות הרווארד ולייפציג.

"תוצאות המחקר שלנו מדגישות שוב, שלא כל הדיאטות מספקות יתרונות דומים לבריאות האדם ושהתזונה הים תיכונית הירוקה עשויה להיות יעילה במיוחד לשיפור הבריאות הקרדיווסקולרית", מציין ד"ר צבאן.

"עבודתנו מראה כי הקפדה על תזונה בריאה, ללא קשר לסוגה, קשורה בנסיגת נוקשות אבי העורקים הקריבני, כשהתזונה הים תיכונית הירוקה מספקת הפחתה משמעותית של כ-15% בנוקשות זו, באמצעות שינויים פשוטים ומעשיים בתזונה ובאורח החיים".

פרופ' שי הוסיפה: "אורח חיים בריא הוא בסיס חזק לשיפור הבריאות הקרדיומטבולית. מניסויים הקליניים שלנו למדנו עד כה כי איכות התזונה חיונית להפחתה ברקמות שומן חולניות, שיפור בפרופיל שומני הדם ואיזון הסוכר, מניעת הזדקנות המוח והשבחת פרופיל חיידקי המעי. תוצאות המחקר הנוכחי מחדשות בבחינת תרומת הפוליפנולים לבריאות האדם בהגנה על הפיזיולוגיה של הזדקנות כלי הדם", סיכמה.

נושאים קשורים:  תזונה ים תיכונית,  חדשות,  מחקרים,  פרופ' איריס שי,  ד"ר גל צבאן,  בריאות קרדיווסקולרית,  סורוקה,  אוניברסיטת בן גוריון,  מחקר ישראלי
תגובות