חדשות

יתרונות לטיפול מוקדם בנוגדי קרישה לשבץ מוחי עקב פרפור פרוזדורים

מחקר בינלאומי שהוביל בישראל פרופ' נתן בורנשטיין, מנהל מערך המוח ב"שערי צדק", עשוי לשנות את ההנחיות לטיפול בנוגדי קרישה במקרה של שבץ מוחי כתוצאה מפרפור פרוזדורים | הטיפול המוקדם יעיל ובטוח

פרופ' נתן בורנשטיין, מנהל מערך המוח ב"שערי צדק", יו"ר החברה הישראלית לשבץ מוח. צילום: דוברות ביה"ח

מחקר בינלאומי שהוביל בישראל פרופ' נתן בורנשטיין, מנהל מערך המוח במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, קובע: טיפול מוקדם בנוגדי קרישה במקרה של שבץ מוחי, כתוצאה מפרפור פרוזדורים, הוכח כיעיל ובטוח ואף כמוריד סיכויים לאירוע שבץ מוחי חוזר.

מחקר EALN, שנערך בקרב כ-2,013 חולים מכל העולם ובישראל, ואותו ריכז בארץ פרופ' בורנשטיין, מציג תוצאות חדשות בנוגע לזמן הטיפול הנכון בנוגדי קרישה במקרה של שבץ מוח אצל אנשים עם פרפור פרוזדורים בלב. תוצאותיו התפרסמו השבוע ב-NEJM.

במחקר נבדקו אנשים שאירע להם שבץ מוחי כתוצאה מפרפור ותסחיף למוח. המרכזים בעולם שהיו מעורבים במחקר קבעו לפי הדמיה האם האוטם הינו קל בינוני או חמור, ונעשתה רדנומיזציה של המטופלים. חלקם קיבלו את הטיפול שהיה נהוג עד היום לפי ההנחיות, וחלקם קיבלו את הטיפול מוקדם בהתאם לגודל האוטם (אוטם קל/ בינוני, תחילת נוגדי קרישה עד 48 שעות לעומת 3-4 ימים, אוטם חמור 6-7 ימים לעומת 12-14 ימים). תוצאות המחקר הראו כי הטיפול המוקדם לא גרם לדימום יתר ואף הוריד את הסיכון לאירוע חוזר.

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב של הלב שנפוצה אצל כ-5% מכלל האוכלוסיה מעל גיל 65 בעולם ואחראית ל20% ממקרי שבץ המוח הנגרמים מחסימת כלי דם במוח על ידי קריש. הפרפור עלול לגרום להיווצרות קריש שנסחף למוח וגורם לשבץ מוחי.

עד כה, הטיפול הנהוג במקרים הללו היה מתן תרופות נוגדות קרישה. מתוך חשש כי נוגדי הקרישה יגרמו לדימום, הוחלט כי במקרה של אוטם מוחי קטן או חולף נותנים את הטיפול אחרי יום; אם הוא בינוני, נותנים לאחר שישה ימים ואם הוא גדול, מחכים כשבועיים למתן נוגדי הקרישה. דרך טיפול זו נקבעה ללא מחקרים מבוססים.

פרופ' בורנשטיין: "המחקר מביא בשורה מרגשת וחדשנית בתחום הטיפול בשבץ במוח. שבץ מוחי שנוצר מפרפור פרוזדורים בלב הוא תופעה יחסית שכיחה באוכלוסיה, ועד כה טופלה בדרך מסוימת שלא היתה מבוססת על מחקרים אלא נקבעה על ידי מומחים בתחום. בעקבות תוצאות המחקר הנוכחי שהובלתי ושהתבצע במספר מרכזים, יתאפשר למטופלים שחוו שבץ מוחי כתוצאה מפרפור פרוזדורים לקבל טיפול מהיר יותר ובטוח ולמנוע שבץ מוחי חוזר. זאת, על בסיס מחקר מדעי מקיף מבוקר ויסודי".

נושאים קשורים:  פרופ' נתן בורנשטיין,  שערי צדק,  פרפור פרוזדורים,  שבץ מוחי,  מחקרים,  מחקר EALN,  נוגדי קרישה,  חדשות
תגובות
29.05.2023, 18:35

כל כך כואב לראות את התוצאות של המחקר כי לפני מספר שבועות שבץ לאחר פרפור גרם לוות של אימא שלי ודווקא מתוך פרוטוקול הלא מבוסס לא נתנו לה טיפול בנוגדי קרישה. ממש כואב לדעת שהיה מה לעשות ולא נעשה.

29.05.2023, 20:25

לרוב חולי פרפור מטופלים כבר בנוגדי קרישה כמו אליקוויס ולכן לא ברור מה החידוש: האם להוסיף למינון תרופות נוספות לאחר אירוע?

אנונימי/ת
29.05.2023, 20:53

מדובר בחולים שלא היה ידוע אצלם פרפור עליות טרם השבץ