חדשות

דליפת סידן במוח נקשרה לירידה קוגניטיבית בסובלים מאי ספיקת לב

חוקרים אמריקאים פיתחו תרופה נסיונית לחסימת דליפת סידן במוח, שבתגובה מאטה התקדמות של אי ספיקת הלב

אי ספיקת לב (צילום: אילוסטרציה)

חוקרים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ארה"ב, סבורים שדליפת סידן קטנה בתוך נוירונים במוח עשויה להיות הסיבה לכך שאי ספיקת לב עלולה להוביל לירידה קוגניטיבית. הם פיתחו תרופה נסיונית לחסימת  דליפת הסידן, שבתגובה מאטה התקדמות של אי ספיקת הלב. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Nature Neuroscience.

יותר מ-64 מיליון אנשים ברחבי העולם מושפעים מאי ספיקת לב - מצב קרדיווסקולרי שמעמיד אותם בסיכון גבוה לסיבוכים כולל קוצר נשימה, הפרעות קצב, בעיות בכליות והצטברות נוזלים. לצד זאת, אנשים עם אי ספיקת לב סובלים לעתים גם מירידה קוגניטיבית.

החוקרים ביקשו לחקור מתאם פוטנציאלי בין אי ספיקת לב וירידה קוגניטיבית בהתבסס על הידע הקיים על הקולטן ryanodine receptor type 2 (RyR2)/intracellular Ca2+ (calcium) release channel.

RyR2 הוא חלבון מקודד שנמצא בשריר הלב. כחלק מתעלת הסידן התוך תאית, הוא מסייע באספקת הסידן לשרירים בלב. RyR2 קיים בלב וגם במוח. להערכת החוקרים, אם הוא דולף בלב בשל לחץ מערכתי של אי ספיקת לב, ייתכן שהוא דולף גם במוח.

כדי לבדוק את ההשערה החוקרים השתמשו במודל עכברים עם אי ספיקת לב, שדליפות סידן בנוירונים של המוח הובילו אצלם לפגיעה קוגניטיבית. בנוסף, הם בחנו את המוח של מתים מאי ספיקת לב. לאחר בדיקה, הם מצאו תעלות סידן דולפות במוחות הללו, מה שמצביע על כך שהדליפה עלולה לגרום לפגיעה קוגניטיבית אצל אותם אנשים.

במהלך המחקר, החוקרים מצאו כי תרופה נסיונית שנוצרה במעבדתם Rycals יכולה לשמש כדי לחסום את דליפת הסידן ולהאט את התקדמות אי ספיקת לב. התרופה נמצאת כעת בניסוי קליני ב"מאיו קליניק" וב-AMC באמסטרדם.

נושאים קשורים:  אי ספיקת לב,  ירידה קוגניטיבית,  מחקרים,  תרופה נסיונית,  חדשות
תגובות