מחקרים

אבלציית pulsed field לעומת אבלציה תרמית בפרפור פרוזדורים

חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים התקפי ועמיד לטיפול אשר עברו אבלציית pulsed field הראו תוצאי יעילות ובטיחות דומים לחולים אשר עברו אבלציה תרמית קונבנציונלית

09.01.2024, 12:54
פרפור פרוזדורים (צילום: אילוסטרציה)

בידוד הווריד ריאתי על ידי צנתר הוא טיפול יעיל לפרפור פרוזדורים התקפי (paroxysmal atrial fibrillation). Pulsed field ablation, המספקת שדות חשמליים במתח גבוה במיקרו-שנייה, עשויה לצמצם את הנזק הנגרם לרקמות מחוץ לשריר הלב. עם זאת, עדיין לא ברור מה היעילות והבטיחות של pulsed field ablation בהשוואה לאבלציה תרמית קונבנציונלית.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The New England Journal of Medicine' החוקרים השוו את היעילות והבטיחות של שתי שיטות האבלציה בקרב חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים התקפי עמיד לטיפול.

לצורך כך, החוקרים ערכו ניסוי אי-נחיתות אקראי וחד-סמיות, במסגרתו נאספו חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים התקפי עמיד לטיפול אשר הוקצו ביחס של 1:1 לעבור pulsed field ablation או אבלציה קונבנציונלית עם cryoballoon או radiofrequency. תוצא היעילות הראשוני היה מצב ללא תוצא משולב של כישלון ראשוני של ההליך, תיעוד של טכיאריתמיה עלייתית לאחר blanking period של 3 חודשים, שימוש בתרופות אנטי-אריתמיות, היפוך חשמלי (cardioversion), או אבלציה חוזרת. תוצא הבטיחות הראשוני כלל אירועים חריגים חמורים חריפים וכרוניים הקשורים למכשור ולהליכים.

במסגרת המחקר הוקצו 305 חולים ל-pulsed field ablation, ו-302 הוקצו לאבלציה תרמית. לאחר שנה, התוצא הראשוני של החוקרים התקיים (כלומר לא התרחשו אירועים) ב-204 חולים (הסתברות משוערת, 73.3%) שעברו pulsed field ablation וב-194 חולים (הסתברות משוערת, 71.3%) שעברו אבלציה תרמית (הפרש בין-קבוצתי, 2.0 נקודות אחוז; רווח בר מהימנות בייסיאני של 95%, 5.2- עד 9.2; הסתברות אחורית לאי-נחיתות, >0.999). תוצאי בטיחות ראשוניים התרחשו ב-6 חולים (היארעות משוערת, 2.1%) שעברו pulsed field ablation וב-4 חולים (היארעות משוערת, 1.5%) שעברו אבלציה תרמית (הפרש בין-קבוצתי, 0.6 נקודות אחוז; רווח בר מהימנות בייסיאני של 95%, 1.5- עד 2.8; הסתברות אחורית לאי-נחיתות, >0.999).

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי בחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים התקפי אשר קיבלו טיפול מבוסס צנתר, pulsed field ablation הראתה אי-נחיתות לעומת אבלציה תרמית קונבנציונלית, וזאת מבחינת תוצא מרוכב של חוסר כישלון ראשוני של ההליך, ללא טכיאריתמיה עלייתית מתועדת לאחר blanking period של 3 חודשים, ללא טיפול אנטי-אריתמי, וללא אבלציה חוזרת. נתוני החוקרים כוללים התייחסות לאירועים חריגים חמורים הקשורים למכשור ולהליך לאחר שנה.

מקור:

Pulsed Field or Conventional Thermal Ablation for Paroxysmal Atrial Fibrillation. The New England Journal of Medicine. Nov 2, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרפור פרוזדורים,  אבלציה,  הפרעות קצב
תגובות