חדשות

קושי במציאת לב להשתלה לשחקן ה-NBA

רוב תרומות הלב עבור שחקן הסלטיקס סקוט פולארד, שגובהו 2.10 מטר ומשקלו כ-120 ק"ג, נשללו בשל חוסר התאמה לגודלו הפיזי

שחקן ה-NBA לשעבר סקוט פולארד מאושפז בטיפול נמרץ. "זה מרגיש כאילו אני הולך בעלייה כל הזמן". צילום: הרשת החברתית

שחקן הכדורסל האמריקאי בליגת ה-NBA לשעבר, סקוט פולארד, ממתין בבית החולים להשתלת לב, אבל מעט תורמים יכולים לספק לב שיתאים למימדי גופו. פולארד, בן 48, שגובהו 2.10 מטר ומשקלו כ-120 ק"ג, שיחק יותר מעשור ב-NBA ואף זכה באליפות כששיחק בבוסטון סלטיקס בשנת 2008. סיפורו הופיע ב-Medpagetoday בשבוע שעבר.

פולארד, שזקוק להשתלת לב, אושפז בשבוע שעבר בטיפול נמרץ במרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבילט בנאשוויל, טנסי, שם הוא מחכה לתרומת לב, אך כרגע אין בנמצא לב גדול וחזק מספיק כדי לספק דם לגופו הגדול במיוחד. בהודעה לסוכנות הידיעות AP, אמר פולארד ביום ד' שעבר: "אני נשאר כאן עד שאקבל לב. הלב שלי נחלש והרופאים מסכימים שזו הדרך הטובה ביותר שלי להתאושש".

רוב התרומות הפוטנציאליות ללב נשללות בשל גודלו הפיזי של פולארד. ליבו פועם 10,000 פעמים יותר מהנדרש ביום בגלל מצב גנטי שכנראה הופעל על ידי נגיף שבו נדבק בשנת 2021. אחיו סובל גם הוא מאותו מצב, שממנו מת בעבר אביהם בגיל 54. למרות שפולארד מודע לסיכון הרפואי, לפחות מאז שאביו מת בשנות ה-90, רק כשחלה לפני שלוש שנים, מצב ליבו התחיל להשפיע על איכות חייו. "זה מרגיש כאילו אני הולך בעלייה כל הזמן", סיפר.

הוא ניסה טיפול תרופתי ועבר שלוש אבלציות כדי לנסות להקל על הגורמים לפעימות הלב הלא סדירות. קוצב לב שהושתל בגופו פתר חלקית את הבעיה, פולארד הרגיש שיפור במצבו לפני שנה וחצי, אך לאחר שחלה בשפעת במרץ האחרון הוא התקשה להתאושש, מה שהוביל לכשל לב. "כולם מסכימים שתוספת של אבלציות או תרופות לא יפתרו את הבעיה. אני צריך השתלה", אמר פולארד.

בהשתלת איברים מנסים להתאים בין האיברים הנתרמים למי שזקוקים להם. תהליך ההתאמה מביא בחשבון את בריאות המטופל במטרה למקסם את תועלת האיברים שזמינותם מוגבלת. כדי למקסם את סיכוייו, הומלץ לפולארד להירשם בכמה שיותר מרכזי השתלות אבל הוא חייב להיות מסוגל להגיע לשם בתוך ארבע שעות. הצורך לחזור לבדיקות לאחר הניתוח מקשה גם הוא על קבלת טיפול רחוק מהבית.

פולארד מטופל בבית החולים אסנסיון סנט וינסנט בעיר הולדתו כרמל במדינת אינדיאנה, ובשבוע שעבר עבר בדיקות באוניברסיטת שיקגו. השבוע נסע לוונדרבילט, שבה בוצעו בשנת 2023 מספר שיא של 128 השתלות לב במבוגרים. יומיים לאחר שהגיע לבית החולים הוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ. עד לאחרונה הוא סווג כסטטוס 4, המוגדר למי שמצבם יציב, אך כעת הזכאות שלו מסווגת בסטטוס 2.

נושאים קשורים:  תרומת איברים,  השתלת לב,  NBA,  חדשות,  סקוט פולארד
תגובות