מחקרים

גורמי סיכון קרדיווסקולריים מסורתיים ומחלות מיקרו-וסקולריות כלילית

חוקרים בחנו את הקשר בין גורמי סיכון קרדיווסקולריים מסורתיים ומחלה מיקרו-וסקולרית כלילית לבין הבדלים הקשורים למין

12.05.2024, 16:07
מחלות לב בנשים. אילוסטרציה

מחלה מיקרו-וסקולרית כלילית (CMD) שכיחה בחולים עם וללא מחלת לב כלילית (CAD) אפיקרדית חסימתית. גורמי הסיכון להתפתחות של CMD עוד לא מובנים לחלוטין, וחסרים נתונים לגבי הבדלים הקשורים למין בגורמי הסיכון הקרדיווסקולריים המסורתיים ל-CAD חסימתי בחולים עם CMD.

במחקר עוקבה פרוספקטיבי שפורסם בכתב העת Cardiology, החוקרים בחנו את הקשר בין גורמי סיכון קרדיווסקולריים מסורתיים (TCR) ו- CMD לבין הבדלים הקשורים למין ב-TCR.

החוקרים אספו מידע על מטופלים עם CAD לא חסימתי שעברו הערכה פולשנית של תפקוד מיקרו-וסקולרי כלילי בין נובמבר 2019 למרץ 2023. הקשרים בין תפקוד מיקרו-וסקולרי כלילי, גורמי סיכון קרדיו-וסקולריים מסורתיים ומין הוערכו באמצעות מודלים של רגרסיה חד משתנית ורב משתנית. המחקר בוצע במרכז רפואי שלישוני גדול.

בסך הכל, 245 חולים עם CAD לא חסימתי נכללו באנליזה (62.9% נשים; גיל חציוני 68 (טווח בין-רבעוני [IQR]: 59,75). הפרעה בתפקוד מיקרו-וסקולרי אובחנה ב-141 חולים (57.5%).

תוצאות המחקר הדגימו כי המצאות ההפרעות בתפקוד המיקרו-וסקולרי הייתה דומה בנשים ובגברים (59.0% לעומת 57.0%; p=0.77). בנוסף, לא נמצא קשר בין גורמי סיכון מסורתיים לטרשת עורקים כלילית ו-CMD, בין אם ה-CMD מבני או תפקודי. נוסף לכך, בנשים, אך לא בגברים, גיל מבוגר יותר ונוכחות של מחלת לב איסכמית קודמת היו קשורים לרזרבה כלילית נמוכה יותר (CFR) (;β=-0.29 p<0.01 ו-β=-;0.15 p=0.05, בהתאמה) וכן יחס רזרבה התנגדות נמוך יותר (RRR) (;β=-0.28  p<0.01 ו-β=-0.17 p=0.04, בהתאמה).

לסיכום, עבור כלל האוכלוסייה לא נמצא קשר בין תפקוד מיקרו-וסקולרי כלילי לבין גורמי סיכון מסורתיים לטרשת עורקים כלילית. בנוסף, החוקרים מצאו שאצל נשים בלבד, גיל מבוגר ומחלת לב איסכמית קודמת היו קשורים לתפקוד לקוי של כלי הדם הכליליים. לכן, החוקרים סיכמו כי יש צורך במחקרים גדולים יותר כדי להבהיר גורמי סיכון ל-CMD.

מקור:

Lior ZornitzkiAviel ShetritOphir FreundShir FrydmanAriel BanaiReut Amar ShamirJeremy Ben-ShoshanYaron ArbelShmuel BanaiMaayan Konigstein; Traditional Cardiovascular Risk Factors and Coronary Microvascular Disease in Women and Men- A Single Center Study. Cardiology 2024; https://doi.org/10.1159/000539102

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת לב כלילית,  גורמי סיכון,  סיכון קרדיווסקולרי,  הבדלים מגדריים,  מחקרים ישראליים
תגובות