מחקרים

קולכיצין לא מפחית פרפור פרוזדורים ופגיעה לבבית לאחר ניתוחי חזה

במחקר רב-מרכזי חדש בדקו החוקרים האם ניתן להפחית את ההיארעות של פרפור פרוזדורים ופגיעה בשריר הלב לאחר ניתוח שאינו לבבי באמצעות טיפול עם קולכיצין במינון נמוך, ובהשוואה למתן אינבו

פרפור פרוזדורים (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Annals of Internal Medicine' מטרת החוקרים הייתה לבדוק האם טיפול עם קולכיצין במינון נמוך מפחית אירועים של פרפור פרוזדורים (AF) ופגיעה בשריר הלב לאחר ניתוח לא לבבי (myocardial injury after noncardiac surgery: MINS) בחולים שעברו ניתוח חזה גדול שאינו לבבי.

לצורך כך, ערכו החוקרים מחקר אקראי מבוקר אינבו (COP-AF [Colchicine for the Prevention of Perioperative Atrial Fibrillation]). הקצאת הטיפול הייתה סמויה, כאשר הסמיות כללה את המטופלים, הרופאים, אוספי הנתונים, מנהלי הנתונים, ושופטי התוצאים.

במסגרת המחקר, אשר נערך על פני 45 מרכזים קליניים מ-11 מדינות שונות, כולל ארצות הברית וקנדה, נאספו בסך הכל 3,209 חולים בני 55 ומעלה (גיל ממוצע, 68 שנים; 52% גברים; 83% לבנים) אשר היו מועמדים לניתוח חזה גדול שאינו לבבי תחת הרדמה כללית, והיו צפויים לאשפוז של ≥1 לילות לאחר הניתוח. קריטריוני ההדרה העיקריים כללו השתלת ריאות מתוכננת; הפרעה בתפקודי כבד או התוויות נגד לקולכיצין; מניעה של תרופות פומיות למשך 24 שעות לאחר הניתוח; AF קודם; טיפול עכשווי עם תרופות נגד הפרעות קצב (למעט חוסמי β, חוסמי תעלות סידן או דיגוקסין), טיפול עם קולכיצין שאינו במסגרת מחקר, וכן טיפול עם קלריתרמיצין, אריתרומיצין, תליתורמיצין, ציקלוספורין, קטוקונזול, איטראקונאזול, או טיפול אנטי-רטרו-ויראלי נגד HIV ב-14 הימים הקודמים.

התערבות המחקר כללה התחלת טיפול פומי עם קולכיצין במינון 0.5 מיליגרם (n = 1,608), או אינבו (n = 1,601), תוך 4 שעות בטרם הניתוח, ולאחר מכן פעמיים ביום למשך 10 ימים. מתוצאות החוקרים עולה כי הטיפול עם כולכיצין לא הוביל להפחתת הסיכון ל-AF או ל-MINS סב-ניתוחי. עם זאת, נמצא כי הטיפול הוביל לעלייה בשיעור השלשולים שאינם ממקור זיהומי.

לסיכום, ממצאי החוקרים מצביעים על כך שבחולים שעברו ניתוח חזה גדול שאינו לבבי והיו ללא אבחנה קודמת של AF, טיפול עם קולכיצין במינון נמוך לא הפחית את הסיכון ל-AF או MINS סב-ניתוחי. מנגד, התערבות המחקר הובילה לעלייה במקרי השלשול שאינם ממקור זיהומי.

מקור:

Jose Lopez, Steven Borzak. In noncardiac thoracic surgery, low-dose colchicine did not reduce AF or myocardial injury after noncardiac surgery at 14 d. Ann Intern Med.2024;177:JC3. [Epub 2 January 2024]. doi:10.7326/J23-0103

נושאים קשורים:  מחקרים,  קולכיצין,  פרפור פרוזדורים,  כירורגיית חזה
תגובות